Любопитно

В Ябълково е създаден първият в България „Славянски дом“

В димитровградското село Ябълково (Алмали) е създаден първият в България „Славянски дом“ и се сформира първият в страната интернационален таен революционен комитет, включващ чехи, поляци и българи, се разказва в инициативта на областна администрация „Любопитно от областта“.

Историята около основаването на Славянския дом започва през 1869 г. и завършва през 1873 г., когато в землището на Ябълково се строи стратегическият път за Османската империя Барон-Хиршовата железница, по линията Одрин – Септември. През есента на 1870 година един по един в селото пристигат чешките инженери Георги Прошек, Антон Пелц, проф. Свобода Острова и поляците пан Бако (Банковски) и пан Домбровски. Те имат предложение да останат на квартира в Пловдив, но избират Алмали, защото научават, че в селото има таен революционен комитет, чийто председател е даскал Ралов, буден учител и приятел на Васил Левски, а негов пръв помощник е поп Калин.

Ябълково

Поп Калин създава специална сграда за инженерите, която Прошек нарича „Славянски дом“. В нея се поддържа едно от първите светски училища в област Хасково, създадено по чешки образец. Даскал Ралов обучава учениците и просвещава населението, Антон Пелц се занимава с физкултурната и военната подготовка, а проф. Острова раздава средства на бедните и лекува болните.

Прошек използва позициите си, за да пренася тайно революционната поща и да доставя оръжие на комитетите под прикритието, че са необходими за охраната на железопътната линия и също така описва подробно всички издевателства над българския народ и ги изпраша в Прага на своя брат Богдан. Там той ги превежда на английски и френски и публикува в парижката и лондонската преса като по този начин стават достояние на света.

В село Ябълково е и запознанството на чешкия инженер с Васил Левски, което е една от причините след Освобождението той да участва в инициирането и изграждането на паметника на Апостола в София. Интересен факт е, че лично Васил Левски няколко пъти присъства на полагането на клетва на новоприетите членове в комитета. Веднъж той пристига в селото от Чирпан преоблечен като булка. В книгата на Стоян Заимов е записано, че Левски казва за Алмали: „Отивам при верни хора“.

Любопитен факт е, че Георги Прошек заминава за Одрин, заедно със свои приятели, където извършва т. нар. „лудо предприятие“ – демонтира около 200 метра от ж.п. релсите, които е проектирал. С това той забавя с около 30 часа преминаването на военни ешалони, което се оказва изключително важно за изхода на битката.

Българският революционер Георги Бенковски също е свързан със село Ябълково. Той неведнъж е посещавал къщата на даскал Ралов, а през годината, в която загива Левски, се е лекувал две седмици в нея. Там научава и новината за смъртта на Апостола.

Ябълково

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

1 коментар
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Анонимен
Анонимен
06.05.2020 22:07 22:07

Браво! Алмали е бил център на революцията!

Back to top button