Младежите от домовете се възприемат като второ качество
Младежите от домовете за деца в Хасково се възприемат като „второ качество хора“. Това се дължи на масовите обществени стереотипи, които подкопават тяхното самочувствие и самооценка, сочат резултатите от социологическо проучване направено по проект „Бъдеще за всички“. В него участват 500 хасковлии и 500 русенци.
Като цяло анкетираните нямат нищо против да живеят близо до дом за деца лишени от родителска грижа, дори и институцията да се намира на тяхната улица. Близо 1/3 не са настроени положително към децата от домовете. Всеки трети смята, че те са различни от връстниците си, а всеки четвърти е останал с лошо впечатление след контакт с тях.
Най-критични към младежите от домовете са техните връстници. Всички, които са участвали в проучването, са на мнение, че на тези деца трябва да се помогне. Общото схващане е, че основната отговорност се пада на държавата.
Проектът „Бъдеще за всички“ се реализира от Българско сдружение за личностна алтернатива – сдружението на Иван и Андрей. Това е първото социологическо проучване с такава насоченост, което е правено в България през последните 20 години, обясни координаторът на проекта Лили Тошева.