Фондация иска карантинен център за трафикирани животни
Българска фондация „Биоразнообразие“ настоява да се изгради адекватен карантинен център, в който да се настаняват конфискувани незаконни пратки от животни. Повод за изразената позиция е скорошният случай с конфискуваните 2 000 папагала на ГКПП Капитан Андреево, когато лично премиерът Бойко Борисов се намеси, за да бъдат транспортирани птиците в софийския зоопарк.
Търговията с редки животни е третата по големина незаконна търговия след трафика на оръжие и наркотици, посочват от фондацията. Проблемът е сериозен, тъй като България е транзитна точка, както за вкарване на животни в ЕС, така и за износа им към Турция.
В последно време бяха заловени няколко пратки, което се дължи на активизирането на Агенция „Митници“ след серия обучения. Наши проучвания от минали години сочат, че минава незаконен трафик и то на застрашени от изчезване видове, като бели и молукски какадута, сиви папагали , допълват екоекспертите.
Фондацията предлага карантинното помещение за животни, спасени при предотвратени опити за контрабанда, да се изгради към зоопарк в страната или към центровете, управлявани от неправителствени организации. Това се налага, тъй като животни, спрени на границата без ветеринарни документи, се водят с неизвестен произход и са потенциални вносители на всякакви зарази, включително птичи грип.По тази причина ЕС забрани вноса на диви птици.
България е подписала Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора. Целта на документа е да се гарантира, че международната търговия с екземпляри от диви животни и растения не застрашава тяхното оцеляване.