Любопитно

Иржи Прошек – част от историята на село Ябълково

Изложба с плакати „Значимите български чехи“ е подредена в Чешкия център в София.

Тя напомня за личности от Чехия, допринесли за изграждането на българската държава в края на 19-ти и началото на 20-ти век, както и за чехи, които в наши дни активно помагат за развитието на икономическата, търговската, културната дипломация.

Сред тях е инж. Иржи Прошек, чието име остава завинаги вписано в историята на хасковския край и село Ябълково. Когато започва строителството на Източнорумелийската железницата от Цариград до Белово, в село Алмали (Ябълково) е разположен главният стан на инженерните бригади по строежа на участъка Одрин – Белово.
Пристигналите чешки и полски инженери са настанени в дома на учителя Димитър Ралов, който до смъртта си запазил дружбата си с Иржи (Георги) Прошек, пишат изследователите.

През 1871 г. по настояване на Ралов поп Калин построява специална сграда, която Прошек нарича „Славянски дом“. Тя се състои от четири стаи, като най-голямата е превърната в библиотека – читалня. Там са посрещани куриерите на революционните комитети, а и самият Левски.

Димитър Ралов и Прошек уреждат и поддържат в село Алмали училище по чешки образец. То е обзаведено с 3-4 чинове, глобуси, сметало, карти, има и стая за природни науки. В двора на училището са поставени гимнастически уреди, Прошек създава ученически хор.

Избрал България за своя втора родина, Иржи Прошек остава в паметта като забележителна личност, стопански и културен деец, общественик.

С плакатната изложба в столицата се отбелязва 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button