Доброволци от 6 държави проучиха кирпичените къщи на Мандрица
Доброволчески курс се проведе в ивайловградското село Мандрица.
Той се организира от European Heritage Volunteers и сдружение „Мещра – Традиционни знания и занаяти“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Доброволци от Аржентина, Великобритания, Гърция, Индия, Мексико и България обмениха опит и познания за традиционната архитектура на своите страни.
Мандрица е отличен пример за традиционна предмодерна архитектура, съобразена с природата и бита на хората. Емблематичните триетажни кирпичени къщи правят селото единствено по рода си не само в България, но и в Европа. Именно заради тези особености мястото представлява голям интерес за архитекти и реставратори, казва арх. Велиан Попов.
Сградите в Мандрица се характеризират с необичайно големи размери и височини до три етажа, както и с изключително просторните си помещения без подпори, чието строителство е възможно само с отлично познаване на материала и с майсторско изпълнение. Засега селото и сградите в него нямат статут на архитектурен резерват или недвижима културна ценност, макар че качествата на архитектурата са сериозен довод за институционалното ѝ опазване.
Характерно за кирпичените сгради е, че когато не са поддържани, те са особено нетрайни. Точно затова съществуващите постройки представляват интерес за проучване.
Доброволците документираха кирпичените къщи в Мандрица и строителните техники. Изработена е карта, описваща състоянието на сградите с архитектурно заснемане на типична къща. Триизмерен модел на цялото село е създаден с дрон.
European Heritage Volunteers е неправителствена организация със седалище във Ваймар, Германия, фокусирана върху застрашеното архитектурно наследство. Със съдействието на местни структури тя провежда множество обучения като изпраща доброволци в локации от особен интерес. Партньорът-българското сдружение „Мещра – Традиционни знания и занаяти“ работи за запазване и предаване на традиционни занаяти, сред които и строителните практики с природни материали.