Дискусия за Руско-турските войни готвят в Хасково
Приключиха събитията в къщата-музей „Кирково училище“, свързани с отбелязването на 140 години от рождението на проф. д-р Асен Златаров, съобщават от Регионалния исторически музей в Хасково.
В периода 4 – 17 февруари мероприятията, посветени на изтъкнатия учен и общественик, са посетени от 233 посетители.
Вече се подготвя следващото събитие в Кирково училище. Руско-турските войни и освобождението на България е темата на дискусионната среща, която ще се проведе на 22 февруари от 11 часа в къщата-музей. Гост-лектор ще бъде д-р Александър Стоянов от ИИстИ към БАН, а така също и учител по история в НГДЕК. Всеки от присъстващите може да се включи в дискусията, организирана по повод 147 години от възстановяване на българската държавност и 1 март – Ден на историците в Хасково.
Д-р Александър Стоянов, който е автор „Руско-турските войни (1569-1878 г.)“, ще разкаже за началото на конфликта между двете империи. За техните виждания за бъдещето на Източна Европа. За ролята на военното противопоставяне между тях на българските национални борби, както и за участието на българи в армиите на двете страни. И разбира се, ще бъде обърнато специално внимание на последната война между двете държави – Руско-турската от 1877-1878 г., в резултат на която България се връща на политическата карта на Европа.
И до днес обаче остава спорен въпросът за акта, довел до възстановяването на българската държавност – Основите на мира от 31 януари 1878 г., Санстефанския предварителен договор от 3 март 1878 г. или Берлинският договор от 13 юли 1878 г. Това е и последната успешна война за Руската империя.
Д-р Александър Стоянов е специалист по военна история, автор на множество научно-популярни издания, сред който: „Османо-хабсбургските войни (1500 – 1792 г.)“, „Наполеон. Биография“, „Османската експанзия“, „История на войните: Балканските войни на българската армия“….
Той е асистент към Института за исторически изследвания на Българската академия на науките, преподавател по история в НГДЕК. Защитил е докторат по история в Лайден, Нидерландия. Автор е на монографии и над 300 статии в различни списания, журнали и електронни издания. На по-младата аудитория е познат като участник в различни подкастове.