Хасково

Съдия и прокурор с лекция пред хасковски младежи

Ученици от 11 В клас на ФСГ „Атанас Буров“ научиха за професиите на съдията, прокурора и следователя по време на занимание в Хасковския окръжен съд.

Съдия Боряна Бончева запозна подробно учениците със задълженията на съдията, законовите му правомощия и с конкретните действия, които извършва в хода на съдебното производство по съответно дело.

Тя посочи какви са необходимите изисквания за заемане на длъжността „съдия“ и обясни спецификите на професията. Описа функцията на съдебната власт, защитаваща правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата. Разясни ролята на съдията и спецификите на наказателния процес, както и правата и задълженията съгласно Закона за съдебната власт.

СъдФункцията на държавния обвинител беше разяснена от прокурор Павел Жеков, който провокира интереса на учениците с участието му в досъдебната и съдебната фаза на процеса – повдигане и поддържане на обвинението, надзора за законност, както и надзора на изпълнение на наложените присъди.

Лекцията е част от Образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, съвместен проект на Висшия съдебен съвет и Министерство на образованието и науката.

Тя е насочена към формиране и повишаване на правната грамотност и култура на учениците, стимулиране на интереса им към правото и професионално ориентиране в юридическите науки, повишаване на информираността им за съдебната власт, изграждане на ценностно отношение към закона, както и към ограничаване на негативните модели на поведение.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button