Ръст на сигналите за сексуална онлайн експлоатация на ученици
През миналата година се отчита ръст на сигналите за пострадали в интернет, съобщи координаторът на националния център за безопасен интернет Антоанета Василева на среща с ученици от ФСГ „Атанас Буров“ в Хасково.
Сигналите през 2024 година на горещата линия на центъра, която представлява онлайн платформа, са 1 750 000, при 46 000 за 2023 г.
95% от тях са свързани със сексуална онлайн експлоатация. Педофили и други престъпници се свързват с децата, взимат им голи снимки, като след това ги изнудват за още голи снимки или пари. Има още финансови измами и заплахи. Децата също като възрастните стават жертва и на фишинг – злонамерен опит за придобиване на чувствителна информация като потребителско име, парола и детайли на кредитна карта.
От националния център гостуват в Хасково за втора поредна година. По време на викторина младежите се научиха как да разпознават фалшивите профили в социалните мрежи, които често се използват от педофили, които се представят за техни връстници.
Отделно учениците разбраха, че не трябва да използват една и съща парола за всичките си акаунти в социалните мрежи и електронни пощи. За силна парола се счита тази, която е съставена от поне 8 знака с цифри, малки, главни букви и символи. Паролите трябва да се сменят или променят на поне 6 месеца.
Преди срещата беше официалното откриване на Образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Тя е съвместен проект на Висшия съдебен съвет и Министерство на образованието и науката.
През тази учебна година тя се организира съвместно от Окръжен съд – Хасково, Районен съд – Хасково, Окръжна прокуратура – Хасково и Районна прокуратура – Хасково, както и учениците от Финансово-стопанската гимназия „Атанас Буров“.
Към участие в програма за поредна година е привлечена и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Хасково. Със съдействието на комисията се проведе и срещата-разговор с Антоанета Василева.
Образователната програма допринася за повишаване правната култура на учениците, за по-добрата информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в България.