Любопитно

Представиха новия том на сборник „Тракия“ в Хасково

Том 13 на сборник „Тракия“ беше представен в областната администрация в Хасково.

Той е издание на филиала на Тракийския научен институт в Хасково и Тракийското дружество „Георги Сапунаров“.

Сред официалните гости на събитието беше генералният консул на България в Одрин Радослава Кафеджийска. „Четете, не забравяйте, помнете и пазете жив огъня на българщината, където и да се намирате“, каза Кафеджийска.

Областният управител д-р Стефка Здравкова изрази своето намерение да подкрепя подобни инициативи. „Ще помогна с всичко, с което мога в създаването на такъв тип сборници. Смятам, че те са част от нашето наследство, от нашата история. Всеки, който има възможност да напише нещо и да остави траен отпечатък за бъдещите поколения, е длъжен да го направи“, посочи Здравкова.

ПремиераОтговорен редактор на сборника е Недялко Бакалов. Той сподели, че този том е най-разнообразният по отношение на съдържание и въздействие. За пръв път в него е включен текст, посветен на фолклорната тема „слядното хоро“.

В списването на сборника участват редица изтъкнати учени от страната, като проф. дин Светлозар Елдъров, проф. д-р Пламен Павлов, доц. д-р Георги Граматиков, доц. Стоян Райчевски, академик Иван Гранитски и други историци от региона.

Темите от миналото са разнообразни, а мотото е „Да не се забравя, че който има свобода, трябва да я пази, а който я няма – трябва да я отвоюва“, каза председателят на местното тракийско дружество „Георги Сапунаров“ Кирил Сарджев.

В новия том историци описват живота в отделни глави на обсадения от българската войска Одрин, разкрива се спасителната роля на Българо-католическата гимназия в града по време на Балканската война. Направено е задълбочено проучване на демографските промени в Ивайловград и околията в периода 1912–1944 г. Разказва се как Златоград приютява през годините тракийски и македонски бежанци и други ценни и интересни факти от живота и делото на тракийските бежанци, съобщават от областната администрация.

В книгата се съдържа и аргументирана позиция относно справедливите искания на наследниците на тракийските бежанци за парична компенсация от страна на Турция.

Изданието е част от културното и историческо наследство на Тракия, което е неизменна част от моралните и материалните измерения на родовата памет.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button