Изложба в столицата напомня за художничка от Хасково
„Памет – посоки – поколения“ е заглавието на изложбата на Марена Джингова (1939 – 2016), която Съюзът на българските художници и галерия-книжарница „София прес“ откриват на 15 април.
Марена Джингова е родена в Хасково. През 1958 г. завършва скулптура в Националната художествена гимназия в София, а през 1968 г. – магистърска степен, специалност „Керамика“ в Националната художествена академия. Членува в Съюза на българските художници, Творческия фонд на СБХ и Ателието на младия художник.
От 1968 до 1980 г. Джингова работи в сферата на силикатна промишленост като художник – проектант в завод „Изида“. Под нейната четка излизат едни от познатите във всеки дом порцеланови съдове, сервизи, чинии, чаши, керамични плочки за обзавеждане. От 1968 г. участва във всички общи изложби на приложното изкуство, национални и младежки изложби. Има множество участия в керамични биеналета в Египет, Италия, Испания, Полша и Франция.
След 1980 г. се посвещава на свободна практика в областта на керамиката и монументалната декорация, освен това преподава изобразително изкуство и керамика на ученици. Създава градинска пластика, керамични решетки за интериор, пластични и силикатни форми, сервизи, съдове и др.
Според изкуствоведите тя остава като един от най-забележителните керамици на своето време – със свободен дух на експериментатор, вечно търсещ нови форми за изява. Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия и частни колекции, а монументалните й произведения могат да се видят в много градове у нас, както и в Украйна, Египет и Полша.
Експозицията представя специално подбрана селекция от творби – керамични пана, съдове, които се пазят в личната колекция на дъщеря й – художничката Златка Андреева, която също показва няколко свои творби. Така ценителите ще проследят взаимодействието в изкуството между две поколения художници.