Татарево отбеляза 84 г. от рождението на Недялка Керанова
84 години от рождението на народната певица Недялка Керанова отбелязаха с откриване на паметна плоча в родното й село Татарево, съобщават от Община Минерални бани.
Организатор на проявата е Народно читалище „Недялка Керанова – 2024“.
Паметната плоча е дарение от Господин Вакрилов и Димо Колев от Татарево, каза Катя Филипова – секретар на новоучреденото читалище.
Културната институция е регистрирана през декември миналата година. Първата инициатива е откриването на паметната плоча пред входа на кметството и новото читалище. „Така ние винаги ще бъдем пред погледа на именитата певица и тя ще ни държи отговорни за всичко, което правим“, добави Филипова.
Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево. Баща ѝ Тодор Керанов е известен сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. Като момиче Недялка впечатлява със своята самобитна дарба с плътен, дълбок и овладян глас. Песните си учи от татаревските жени и от професионални музиканти като Рамадан Лолов.
На 13 години получава първото си отличие и започва да пее по сватби и тържества. През 1956 г. е приета за солистка в Пловдивския окръжен ансамбъл. През 1960 г. Филип Кутев я кани в Държавния ансамбъл „Филип Кутев“ в София, където Недялка работи в продължение на осем години.
През 1968 г. напуска Държавния ансамбъл и се връща в Пловдив, където се чувства най-добре. Пее с почти всички инструментални групи в Тракия. Певицата се отдава изцяло на участия с тракийски оркестри, основно в Пловдивския край. Развива звукозаписна дейност в Радио „София“ и „Балкантон“, записва с оркестрите на Коста Колев, Петко Радев, Емил Колев, с Леновската и Садовската група, съпровождат ѝ музиканти като Атанас Вълчев, Хари Асенов, Тодор Пращаков, пее с оркестър „Канарите“ и Конушенския оркестър.
Има издадени три дългосвирещи плочи с милионен тираж. Наричана е „най-мъжката певица“, „българската Ела Фицджералд“, „царицата на сватбарската песен“. Недялка се възхищава на жените, които пеят мъжки. Певицата казва, че песента трябва да се изработи, тя зрее. Сред нейните думи са: „Един народен певец не може да се научи да пее, той се ражда певец“.