Любопитно

Наградата „Изворът на Белоногата“ влиза в общинския съвет на Харманли

На предстоящото заседание на Общинския съвет в Харманли ще бъдат обсъдени две докладни записки за приемане на статут и правилник за Националната литературна награда „Изворът на Белоногата“. Тя се връчва в Харманли от 1981 г. на всеки две години и е едно от най-дългогодишните и престижни отличия за поезия в България.

Фактът, че този въпрос се предлага за разглеждане от местния парламент чак сега, потвърждава липсата в предишните години на ясна процедура за удостояване с отличието.

Светлана Николова, председател на групата съветници от Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в ОбС – Харманли подчертава в предложението си, че процедурата по номиниране и връчване на наградата не е публично достъпна. Това според нея е предпоставка за непрозрачност и загуба на обществено доверие, особено в контекста на нарастващите обществени реакции към литературните награди в страната. Досега в процеса на връчване традиционно е участвал само Съюзът на българските писатели, което създава впечатление за зависимост от конкретен творчески съюз, без гаранция за обективност и равнопоставеност. В днешните условия е важно общините да осигурят прозрачност, безпристрастност и демократичен достъп, а не да възпроизвеждат хегемонията на един или друг литературен кръг. Правилата да осигуряват възможност за равнопоставен достъп до номинации за всички български автори.

Наградата е знаково културно събитие за Харманли, необходимо е да бъде институционално защитена, с публични и ясни правила, посочва вносителката. Тя предлага статутът и правилникът за присъждане на Националната литературна награда „Изворът на Белоногата“ да бъдат включени в Наредбата за символиката на Община Харманли. Да се утвърди нов партньорски модел за връчване на наградата, в който Община Харманли и Общински съвет Харманли да работят в партньорство с Министерството на културата като национален и неутрален партньор, гарантиращ легитимност, равнопоставеност и престиж на отличието, а не само със Съюза на българските писатели. Така ще подчертаем националния характер на наградата, ще гарантираме, че тя отразява приноса на самата община Харманли – като културно средище и пазител на историята и словото, смята общинският съветник.

В проекта на Николова за статут е вписано, че предложенията за носител на наградата се изготвят от творчески сдружения, културни институции, издателства, висши учебни заведения, научни институти, инициативни комитети. Тя предлага в комисията за разглеждането им да влизат по един представител на Община Харманли, на Комисията по просвета и култура към Общински съвет Харманли, на културните институции в града, един творeц в областта на литературата в Харманли. Един член на комисията да не може да заема тази функция повече от три последователни години Излъчването на носителя на приза да става с явно гласуване.

В докладната записка на кмета на Община Харманли Мария Киркова се казва, че наградата се връчва за цялостно литературно творчество, посветено на жената и принос в съвременната българска литература, приживе. Тази година в културния календар е заложено провеждане на събитието, като за целта е необходимо да бъде приет „Статут на Национална литературна награда „Изворът на Белоногата“. Предложения за носител се правят от Община Харманли, Съюза на българските писатели, други творчески съюзи и културни институти. В състава на комисията за разглеждане на предложенията влизат представители на СБП и на Община Харманли. В проекта за статут е вписано, че Националната литературна награда няма конкурсен характер. Материалният израз е статуетка, одобрена от Община Харманли, и парична награда.

Първият носител на наградата е Дамян Дамянов (1935-1999), припомня Haskovo.info.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button