Дарители на Регионалния исторически музей в Хасково получиха сертификати
Семейство Янко Найденов и Златка Михайлова, и двамата дългогодишни журналисти, получиха от директора на Регионалния исторически музей в Хасково Пенко Добрев сертификати за дарението си на вещи за фондовете на музея. Част тях са подредени във витрина в навечерието на Гергьовден – Ден на храбростта и празник на Българската армия.
Посетителите могат да видят предмети, изработени от отпадъци от военни муниции измайсторени от оръжейника кап. Янко Абаджиев, дядо на Янко Найденов. Тази сбирка илюстрира т. нар. тренч арт – окопно изкуство, т. е. предмети, изработвани от войници в паузите между сраженията. Тя предизвика интереса на историци и бе показана на голяма изложба в Русе, за което Haskovo.info писа.
Главният уредник в музея Милен Вълчев поясни, че най-често предметите, които са изработвани, са чаши и вази. Много често те са били продавани на благотворителни търгове, а събраните суми са дарявани на войнишки семейства, вдовици и сираци или за изграждане на паметници на загиналите в Първата световна война. Такава е и съдбата на голяма част от изработените от Абаджиев предмети. В спомените си той казва, че някои от тях са разпродадени на благотворителен аукцион, организиран по идея на ген. Владимир Вазов за набиране на средства за издигане на паметник в Плевен на загиналите от плевенския полк.

Майсторът на предметите Янко Абаджиев е завършил Държавното практическо железарско училище в Самоков, разказа неговият внук Янко Найденов. Дядо му е служил като оръжеен майстор в 28-и Стрямски пехотен полк в Карлово, в 10-и пехотен Родопски полк в Хасково и в 17-и Доростолски пехотен полк. Участвал е в Балканските войни и Първата световна война. Стига до чин капитан. Притежавал е седем майсторски свидетелства: за оръжейник, машинен и електротехник, стругар, железар и за дърводелец. Част от инструментите му са запазени и до днес.
Във витрината са изложени също скици, рисувани на фронта, медали и други отличия, снимки. Там може да се види и портрет на Янко Абаджиев, рисуван в ученическите години от Тенчо Димов, бъдещия известен архитект в Хасково.
Семейството ни реши да направим това дарение, за да могат повече хора да видят тези любопитни предмети. В музея те ще бъдат запазени за поколенията, каза Найденов.
Нека нашият музей да има повече дарители, пожела директорът Пенко Добрев.
Дано да има повече такива хасковски семейства.