Водещи новиниХасково

Хасковски пожарникар премина обучение в САЩ за готовност за реагиране при бедствия

Инспектор Веселин Бекяров прекара 12 дни с колегите си във Вашингтон и Дейтън

Инспектор Веселин Бекяров от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Хасково участва в престижната международна програма „Отворен свят“, посветена на готовността за реагиране при бедствия и управление на извънредни ситуации. Той е част от поканените по програмата представители на институции ангажирани в борбата с бедствията и авариите.

Обучението се проведе в продължение на 12 дни през март в Съединените американски щати и даде възможност на българския представител да се запознае с водещи практики, технологии и подходи в сферата на гражданската защита.

Официалните събития са започнали във Вашингтон, окръг Колумбия и са продължили в град Дейтън, щата Охайо. Целта на участието е била обмяна на опит и изграждане на устойчиви партньорства в сферата на управление при кризи.

Програмата е включвала срещи и обучения в различни институции: Градска комисия на Дейтън, Метеорологичната служба WHIO StormCenter 7, OhioTaskForceOne, Колежът Синклеър, MiamiConservancyDistrict, Центърът за медиация в Дейтън, Службата за управление на извънредни ситуации на окръг Монтгомъри, TheFoodbank, Inc., Американският червен кръст – Дейтън, Пожарната служба и тренировъчният център в Дейтън.

Пожарна– Инспектор Бекяров, в какво се състоеше обучението в САЩ?

– Основното беше придобиването на знания по управление на мащабни произшествия. Това е лидерски курс за управление. Научихме много неща – запознаха ни с цялото управление на кризи.

Дейтън има богат опит с наводненията. Имахме обучения в различни институции, като всяка ни запозна със своята дейност. В Колежа Синклер обърнаха внимание на използването на дронове за събиране на информация в реално време – моята любима специалност. Сега дори участвам в обществена поръчка за закупуването на 20 дрона.

В Хасковска област имаме най-голям опит при използването на дронове за разузнаването на пожари. С тяхна помощ се дава бърза оценка на ситуацията. Няма нужда да обикалям с кола – вдигам дрона и виждам къде е пожара, на къде се развива и какви са пътищата.

Показаха ни как става гасенето на електромобили, което ще е все по-актуална тема. Има различни системи. Разполагат със специални пожарникарски одеяла, с които увиват колата, за да я задушат. Необходима е и допълнителна техника за транспортирането на катастрофирали електрически коли, защото в зависимост от удара и дали той е в батерията им има риск от запалване до 3 дни след ПТП-то. Запалят ли се гасенето е много трудно.

Пожарна

– Ако трябва да направите сравнение с колегите си в САЩ откъм екипировка, техника и правила, какви са изводите?

– Американските пожарникари са по-добре екипирани откъм лични предпазни средства, техниката им е по-модерна, като една част е коренно различна от тази, която използваме в България, както и в другите европейски държави.

Техните камиони основно се строят върху специализирани шасита, проектирани изцяло за пожарни превозни средства, което позволява висока степен на персонализация. Това, което ми направи силно впечатление, е че всяка пожарна служба сама си избира основни параметри по камиона, как да е разположено оборудването. При нас по-често се използват модифицирани търговски шасита, което може да доведе до по-стандартизирани размери и по-лесна поддръжка, но също така и до по-малък капацитет за вода и оборудване.

Хареса ми също, че имат специализирано оборудване за гасене на електрически автомобили, при нас това направление тепърва ще се развива. За момента не ми е известно някъде в страната да има подобен тип техника.

Пожарна

– Разбирахте ли се с колегиите си си в Дейтън?

– Пожарникарите там бяха супер гостоприемни, запознаха ни с особеностите на професията, с техниката и оборудването си. Разказаха ни за най-трудните инциденти в кариерата им. Имахме възможността да говорим професионално по различни въпроси, касаещи професията.

При посещението си в обучителния център на пожарната в Дейтън, получихме за подарък наръчник за първоначално обучение на пожарникари, който ни направи силно впечатление. Той обхваща всички аспекти от пожарникарската професия, добре илюстриран, с богат снимков материал, така че дори трудно разбираемите неща да станат ясни при първо прочитане. При пристигането си в България споделих идеята с колеги от Главна диирекциия на пожарната, както и с преподавател от Академията на МВР, като идеята ми е да се разработи подобен наръчник за обучение на колегите и тук.

Пожарна
С Гари и Мерилин Мичнър

– Къде бяхте настанени в Щатите?

– Едно от предимствата на тази програма беше, че не си настанен в хотел, а в приемно семейство.

Аз бях в дома на Гари и Мерилин Мичнър от град Оукууд, Охайо.

Пенсионери на 79 и 78 години, но много активни и дейни хора. Гари е пенсиониран професор по английски език, а Мерилин – пенсионерка от сферата на маркетинга.

Те живеят в типично американско предградие, каквито сме виждали по телевизията, със зелена ливада отпред, дружелюбни и позитивни хора.

В интерес на истината всички хора, с които се запознах в САЩ бяха много дружелюбни и добре настроени към нас.

– Какви са възможностите за продължаване на сътрудничеството с американската страна?

– Ще се радвам занапред да продължим сътрудничеството си с колегите от САЩ, като много бих с радвал да имаме съвместни обучения, било то и онлайн с Калифорнийската служба по горите и противопожарна защита (CAL FIRE), защото те имат много опит в борбата с горските пожари.

В Дейтън имат много богат опит с борбата с наводнения, торнадо, като мерките които са взели след последното голямо и опустошително наводнение, силно ме впечатлиха. За началото на пожароопасния сезон в област Хасково мисля, че споделянето на опит и добри практики със служби в САЩ специализирани в борбата с горски пожари ще бъде много полезно за мен и колегите ми.

В Щатите има специално обучени пожарникари, които се спускат с парашути в трудно достъпни райони – smokejumpers. Отделно, когато огънят ги заобгради, разполагат с нещо като палатка от алуминиево фолио с джоб за дишане, с която се окопават в земята и така имат по-голям шанс да оцелеят.

Там имат и К9 екипи. Доколкото ми е известно в ПБЗН няма специализирани служебни кучета за издирване на пострадали при срутени сгради, но има 7 колеги, които са обучили личните си кучета за тази цел. При необходимост те могат да бъдат използвани, защото са добре тренирани по линия на Механизма за гражданска защита на Съюза.

Пожарна

– Кои са добрите практики от американската система, които биха могли да бъдат въведени тук в разгара на пожароопасния сезон?

– Създаване на единни регионални командни центрове, което би подобрило координацията между различните институции и нива на управление по време на големи пожари, особено при горски пожари или мащабни наводнения, които изискват участието на множество ведомства. Тези центрове, трябва да са добре технологично оборудвани, като всички институции да са в една зала. Бях впечатлен от обучението си в службата за управление на извънредни ситуации на окръг Монтгомъри.

В САЩ доброволческите противопожарни формирования играят ключова роля, особено в по-малките населени места. Те са добре обучени, оборудвани и интегрирани в общата система за реагиране. Тук това направление се развива активно, като вече в Хасково разполагаме с мотивирани доброволци, добре обучени и екипирани, които ще ни помагат това лято – Спасителен клуб за бъдеще. В САЩ е привилегия да си доброволец и самосъзнанието на хората е друго.

От тази година участвам в проект „Повишаване техническата обезпеченост и капацитета на структурните звена“ на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и „Подготовка на населението за реагиране при горски пожари“, като бях избран сред 12-те служители, които да изготвят лекциите, по които ще се обучават различните възрастови групи в страната. Ще имам пряка възможност да споделя наученото от обучението си в САЩ.

Пожарна

– Какви съвети ще дадете в началото на пожароопасния сезон?

– Сред най-важните неща е да почистват растителността – треви и храсти, около къщите си, защото така прекъсват пътя на огъня към домовете си. През миналото лято видяхме как огъня по тревата в дворовете стига до спомагателните постройки и от тях вече по-високият пламък достига до покривите на къщите и ги опожарява.

Събраната на купове трева не бива да се пали, а да се транспортира на безопасно място. Не трябва да се пали огън при ветровито време. Не бива да се изхвърлят цигари и отпадъци, като стъклени шишета в природата.

Когато се пали огън в обособени места за пикници, които са почистени и оградени, трябва да имаме вода за всеки случай.

Селскостопанската техника трябва да е оборудвана с пожарогасители и е добре някой да се движи след нея, за да види евентуално запалване при изхвърчане на искра и да загаси бързо огъня.

Пожарна

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

1 коментар
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Коцето
Коцето
01.07.2025 18:11 18:11

Супермен няма да стане,ама началник голям задължително!

Back to top button