Божидар Саръбоюков тръгва за втора европейска титла
Божидар Саръбоюков от „Хеброс“ (Харманли) ще се опита да спечели втора европейска титла в скока на дължина след тази от шампионата за мъже и жени в зала в Апелдорн през зимата.
Сега талантливият възпитаник на Димитър Карамфилов ще атакува златото на европейското до 23 г., което ще се проведе от четвъртък до неделя в Берген, Норвегия, съобщават от bgathletic.com.
Харманлиецът има вече 2 сребърни медала от еврошампионата до 20 г. в Йерусалим през 2023 г. в двата хоризонтални скока, като сега отново ще участва и в двете дисциплини.
Той пропусна последните стартове, включително и европейското отборно заради изкълчен глезен по време на загрявката за Диамантената лига в Рим през юни. Саръбоюков не успя да участва и на световното в зала в Китай през март заради заболяване.
Божидар е с най-добър личен рекорд от 8,22 м и с най-добро постижение за сезона от 8,19 м сред всички заявени за участие в скока на дължина в Берген, като само още трима са минавали границата на 8 м. Големият съперник и приятел на българина Матия Форлани пропуска първенството.
В тройния скок ще участва и другият български ас в дисциплината – Лъчезар Вълчев, който е европейски шампион до 18 г. и бронзов медалист до 20 г.
България ще има двама представители и в спринта на 100 м, където ще стартират Христо Илиев и Никола Караманолов.
При жените с големи шансове за медал е четвъртата в скока на дължина от световното в зала тази зима Пламена Миткова. Тя също има огромен опит зад гърба си от шампионатите при девойките, особено със световната си титла от Кали 2022 при 20-годишните.
На шампионата ще участват още Ивелина Милкова на диск и Тодор Петров на гюле.
Саръбоюков, Илиев и Караманолов вече заминаха за Норвегия, тъй като те ще започнат участието си още в първия ден на надпреварата. Останалите национали ще пътуват на 17 юли.
Съставът на България:
Пламена Миткова – скок на дължина
Ивелина Милкова – диск
Христо Илиев -100 м
Никола Караманолов -100 м
Божидар Саръбоюков – скок на дължина и троен скок
Лъчезар Вълчев – троен скок
Тодор Петров – гюле