1 682 първокласници прекрачиха училищния праг в Хасковско
1 682 първокласници прекрачиха днес училищния праг в Хасковска област.
Само в община Хасково първолаците са 695. 629 от тях са в града, а останалите са в селата.
За всички тях Община Хасково е осигурила подарък – „Най-важната книжка“.
„Най-важната книжка“ ще получат първокласниците в Хасково на първия учебен ден
В ОУ „Св. Климент Охридски“ откриха годината с благотворителност
В хасковското ОУ „Св. Климент Охридски“ откриха тържествено учебната година.
Училищният праг прекрачиха 516 деца, като само първолаците са 88. Всички бяха поздравени от директора Розалина Петкова.
Сред официалните гости бяха дългогодишният директор Гинка Райчева и председателят на училищното настоятелство Веселин Недев.
За първия учебен ден е обявена благотворителна инициатива – вместо цветя, да се дарят средства за деца в нужда.
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязаха новата учебна година за 140-ти път
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Хасково тържествено посрещна първия учебен ден за 140-и път в своята история.
Училището вече разполага и с модерен STEM център и реновирана спортна площадка – две нови придобивки, които ще допринесат за още по-качествено обучение и развитие на учениците.
Празникът започна с много песни, танци и усмивки. Най-вълнуващ бе моментът за най-малките – първокласниците, които за първи път прекрачиха прага на училището.
Директорът Иванка Стоянова поздрави учениците, учителите и родителите, като пожела на всички здрава, вдъхновяваща и успешна учебна година, изпълнена с любов към знанието и взаимна подкрепа.
В ОУ „Шандор Петьофи“ превърнаха 15 септември в празник на духа
На 15 септември Основно училище „Шандор Петьофи“ в Хасково за поредна година превърна първия учебен ден в истински празник на духа, знанието и въображението.
Тържеството по откриването на учебната 2025–2026 година бе не просто програма, а пъстро преживяване, което събра миналото, настоящето и бъдещето на едно място.
Сцената беше украсена с пъстри моливи, книги и боички, които сякаш оживяваха в ръцете на децата, а балоните създаваха празнична и ведра атмосфера.
Тържеството започна традиционно – с посрещане знамето на училището и издигане на националния флаг под звуците на химна. Директорът на училището Антоанета Петрова поздрави ученици и учители.
Вълнението бе най-силно за първокласниците – трепетно очакващи първия си учебен звънец, те рецитираха стихове, отговаряха на въпроси и получиха първите си аплодисменти.
Тази година акцентът бе времевата връзка между минало и настояще. Ученици, облечени като светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, както и като едно съвременно дете с таблет и телефон, отправиха послания към своите връстници. Те напомниха, че буквите, историята и модерните технологии са част от пътя на знанието, който днешните ученици вървят.
Програмата продължи с песни, стихове и усмивки. Вълнението на първокласниците бе особено силно – те за пръв път прекрачиха училищния праг, хванати за ръка от по-големите си „помощници“.
Тържествено начало на учебната година и в Димитровград
Кметът на Димитровград Иво Димов откри новата учебна година в Основно училище „Пенчо Славейков“.
Тържеството започна с посрещане и издигане на националното и училищното знамена. Директорът на училището, което посреща най-много първокласници тази учебна година, Мария Янева се обърна към присъстващите по повод първия учебен ден. С пожелания за успешна и ползотворна учебна година кметът на общината поздрави всички учители, ученици и родители.
„Днешният ден е важен за всички, защото освен, че носи със себе си вълнението и радостта, той е и надежда за една по-успешна и силна година. Многократно сте доказвали, че няма препятствие, което да ви попречи да водите младите хора уверено по пътя на познанието. Продължавайте да бъдете извор на вдъхновение, вяра и оптимизъм за своите ученици, помагайки им да се изградят като отговорни и достойни личности“, обърна се към преподавателите кметът.
„Използвайте времето, прекарано в училище, за да трупате знания и опит. Бъдете креативни, вярвайте в собствените си възможности и с лекота сбъдвайте мечтите си“, каза още Димов.
Председателят на общинския съвет Гергана Кръстева бе част от тържественото откриване на новата учебна година в ОУ „Алеко Константинов“. Тя поздрави децата, учителите и родителите, като им пожела ползотворна и успешна учебна година.
Заместник-кметът Яшо Минков бе официален гост на тържественото откриване в Природо-математическа гимназия „Иван Вазов“. Секретарят на Община Димитровград Венета Колева бе официален гост на празника в ПЕГ „Д-р Иван Богоров“. Директорът на Дирекция „Европейски и национални програми и проекти, хуманитарни дейности“ Диана Дончева сподели откриването на новата учебна година с преподавателите и възпитаниците в СУ „Любен Каравелов“, а началникът на отдел „Хуманитарни дейности“ Антоанета Шаркова бе част от тържеството на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“.
Всички училища в Община Димитровград получиха поздравителни адреси от кмета Иво Димов с пожелание за успешна учебна година.
4001 деца започват новата учебна година в община Димитровград, като първолаците са 332.
Откриха обновеното ОУ „Никола Вапцаров“ в Хасково
В първия учебен ден стотици ученици от ОУ „Никола Вапцаров“ в Хасково влязоха в напълно обновената и модернизирана сграда на учебното заведение.
Кметът Станислав Дечев, областният управител д-р Стефка Здравкова, директорът на училището Димитрина Димитрова и първокласничките Емине и Семат прерязаха официално лентата на преобразеното школо.
В празничното си обръщение градоначалникът благодари на екипа на училището за коректната и сърцата работа, за да се случи този проект, на общинския екип, който защити идеята си и спечели финансиране от НПВУ, както и на родителите за проявеното търпение и разбиране.
„Знаехме, че ще има трудности и неудобства, най-вече за учениците, родителите и учителите. Затова съм изключително благодарен за търпението и разбирането. Във ваше лице аз видях партньори, които повече от мен искаха този ремонт да се случи и да посрещнем 15 септември в напълно преобразена учебна среда. Ние с Вас показахме как заедно можем да градим и да се грижим за училището си. И това е най-добрият урок, който преподадохме на децата. Пожелавам Ви все така в разбирателство да работите заедно, за да са образовани и възпитани децата ни“, каза Дечев.
Той се обърна към най-развълнуваните днес с думите: „Мили първокласници, за Вас този ден е вълшебен. Вие ставате част от голямото семейство на училище „Никола Вапцаров“. Бъдете добри един към друг, уважавайте своите учители и намерете нови приятели в игрите. Нека има здраве, благоденствие и успехи за всички! На добър час“.
Сградата на ОУ „Никола Вапцаров“ е строена преди 60 години и до сега никога не е била основно ремонтирана. Днес тя е възродена за нов живот по проект „Модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност“. Това е един от първите проекти, които Община Хасково спечели по Националния план за възстановяване и устойчивост, по процедура „Модернизация на образователна среда“. В напълно обновената училищна сграда, в светлите и модерно обзаведени кабинети днес влязоха усмихнати ученици, а най-развълнувани бяха най-малките- първолаците от 1А и 1Б клас и техните родители.
През тази година предстои още една радост за децата тук – откриване на първия в историята на училището физкултурен салон.
Близо 900 ученици от 40 паралелки прекрачиха прага на ОУ „Св. Иван Рилски“
897 ученици, разпределени в 40 паралелки, прекрачиха прага на хасковското ОУ „Св. Иван Рилски“.
Образователната институция разполага с модерна и непрекъснато обогатяваща се материална база, която създава условия за ефективно поднасяне на учебното съдържание. Доказателство за тази тенденция е новоизграденият STEM център, който бе открит днес. Сред гостите на събитието бяха Наталия Михалевска – заместник-министър на образованието и науката, Иван Минев – народен представител, Танер Емин – заместник-кмет на Община Хасково, Пламен Лечев – секретар на Община Хасково, Силвия Касабова – началник на РУО Хасково и Делчо Делчев – архитект в Националния STEM център.
Проектът „Изграждане на училищна STEM среда“ стартира на 27 юни 2024 г. и е финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Обособени са три зони: „Център за дигитални създатели“ и „Център по природни науки, изследвания и иновации“ – за учениците от прогимназиален етап, и „Център за млади изследователи“ – за учениците от начален етап. Като част от STEM средата са изградени и 8 високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи, които са разположени извън рамките на STEM центъра.
В новоизградените кабинети по математика, информационни технологии и роботика, физика и зелени технологии, в осемте класни стаи и в двете обособени свободни зони са монтирани интерактивни дисплеи. 16 робота Photon и един хуманоиден робот NAO допълват оборудването на кабинетите. Изградено е 3 D студио и TV студио, за което е осигурена аудио-визуална техника и професионална камера.


























Почетен председател Гинка Райчева. Нямам думи просто. Назначиха си техните хора, родата Чанева и т.н.
В това училище освен родата си стоят и пенсионери, срамота! Г-жата почетен председател по възраст също не отстъпва, та чак стойката и е на баба, нищо лично
А сИкендер кмет на община Мин бани откри учебната година в с. Душка там е учил четмо и писмо.
За 4 мандат не е стъпвал за откриване на учебната година в никое училище.
Защо ли…….
Ам училище му трябва само за ремонт и да краде. За него учащи са опасност.
Успешна учебна година на всички ученици и учители!
Вие по два коментара ли пишете ? Да сте по-убедителни! Натегачи! Мишки!
Успешна и вдъхновяваща учебна година, пълна с нови знания и постижения!
Тази нова площадка за спортни игри в у-ще“Н.Й.Вапцаров“ще бъд
Назначени с връзки от банки и други институции, а училите нормално по няколко години са вън от системата. МОН да не спи, а да се вземе в ръце и да има ясни критерии за назначаване на учителите в училище. Достатъчно връзкари сложиха. Стига толкова.