Отхвърлиха молбата за по-лека мярка на задържан с 206 кг. кокаин
Хасковският окръжен съд отхвърли молбата на Делян Хаджилазов за изменение на мярката му за неотклонение от „задържане под стража“ в по-лека.
Той е сред тримата задържани за опита за контрабанда на 205.940 кг. кокаин за 37 069 200 лева през ГКПП „Капитан Андреево“.
Haskovo.info припомня, че случаят е от 18 юли, когато на граничния пункт бяха арестувани още белгийката Доте Флора Аделаид и дипломатът на Конго в Белгия Жан де Дю Мутеба.
В дипломатическата кола, шофирана от българина, бяха намерени 5 куфара с рекордното количество дрога.
Адвокатът на Хаджилазов коментира, че клиентът му е в ареста вече 3 месеца и половина, като от 20 юли насам не се извършвали активни действия на разследващите спрямо него. Той дал обяснения и съдействал. Не е осъждан и имал да се грижи за две деца. Желанието му е да бъде освободен под домашен арест или парична гаранция.
От прокуратурата счетоха молбата за неоснователна, защото не са разколебани обоснованото предположение, че той е извършил престъплението, в което е обвинен, както и опасността от укриване и извършване на престъпление при по-лека мярка.
Той поддържал защитната си теза, че мислил, че в куфарите има злато, защото били много тежки. Уличавал спътниците си и особено Аделаид в организирането на престъпната дейност. Във времето назад имало и други подобни пътувания през границата.
Ако бъде признат за виновен го грози между 15 и 20 г. затвор, както и глоба от 200 000 до 300 000 лева.
В крайна сметка съдът сподели мотивите на държавното обвинение, като отчете, че фактите сочат за една значителна трансгранична дейност от страна на обвиняемия. По делото не са налице данни за влошено здравословно състояние на задържания, каквито твърдения са изложени в подадената жалба.
Така Хаджилазов остава в ареста, а определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив.
Дипломат е сред тримата задържани за рекордния кокаин на Капитан Андреево – ВИДЕО
5 преминавания са засечени през разбития дипломатически канал с кокаин на Капитан Андреево






