Дроновете впечатлиха министъра на отбраната на учението край Хасково
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наблюдаваха тактическото учение с бойни стрелби с международно участие „STRIKE BACK 26“ на Учебен полигон „Корен“ край Хасково.
В мащабното учение, което приключва днес, участват над 1 500 военнослужещи с 420 броя бойна и спомагателна техника от въоръжените сили на България, Румъния, Турция, САЩ и от състава на Многонационалната бойна група на НАТО в България.
Сред официалните лица бяха кметът на Хасково Станислав Дечев и областният управител Тодор Иванов.
Провеждащ учението „Ответен удар 26“ е бригаден генерал Мирослав Костадинов – командир на Втора тунджанска механизирана бригада. Темата е „Действия на усилен механизиран батальон в отбрана“.
Сред новите елементи са използването на безпилотни системи с баражиращи боеприпаси, мобилни средства за противодействие на дронове и защитни решения за бойната техника срещу въздушни заплахи.
Министър Стоянов остана впечатлен от българските безпилотни летателни апарати. Той поздрави ръководството на Сухопътни войски, защото е видял коренна промяна в начина на водене на боя благодарение на новите системи. Използва се опита от войната в Украйна и конфликта в Близкия Изток. Министърът допълни, че един дрон излиза изключително евтино – 1 200 – 2 000 евро.
В министерството имало забевени проекти, като се извършвала ревизия на обществени поръчки и се правили опити за намаляване на цените.
Все още имало проблем с набирането на хора в армията, като по думите на Стоянов, увеличаването на заплатите създавало конкуренция. Бюджетът обаче не позволявал да се продължи в тази посока, защото държавата трябвало да обръща внимание още на социалната и икономическата сфера.











Колко ми е да го впечатлиш?