50 нови и уникални находки на Глухите камъни
Изминаха само две седмици от началото на археологическите проучвания на скалния комплекс Глухите камъни, а археолозите вече могат да се похвалят с над 50 открити находки, съобщават от общината.
До сега са намерени 31 бронзови монети, 11 от които от ранновизантийския период (V-ІV в.), 17 от средновековието – главно от ХІ-ХІІ в., както и три много по-ранни монети – една на Филип ІІ Македонски и две на гръцкия град Абдера. Последните са изключително важни, защото отново потвърждават функционирането на комплекса като култово място и през класическата и ранната елинистическа епоха. Откритите шест монети, както и ограничено количество керамика от това време, показва че и тогава Глухите камъни са посещавани и почитани като религиозен център.
Освен монетите важна находка е една напълно запазена бронзова фибула от ранната желязна епоха. Открита е още една по-късна фибула – от ІV-V в., както и многобройни дребни предмети – пръстени, обици, апликации, копчета, токи. Естествено има и елементи от въоръжението – железни върхове на стрели и ножове. Интересна находка за специалистите се оказа и един малък железен ключ.
През тази година екипът, ръководен от доц. д-р Георги Нехризов от НАИМ-БАН, е съсредоточил усилията си в проучването на Централния, Северния и Западния сектор на комплекса. Усилено започнаха да изследват т. нар. Западен сектор – пространството разположено западно от най-високата скална група.
Целта на разкопките в този сектор, които за сега обхващат площ от около 80 кв. м, е да се установи къде може да премине трасето на туристическия маршрут, без да засегне археологически структури.
Сега археолозите разкриват каменните основи на правоъгълна постройка, чието предназначение на този етап е неясно, но се надяват в най-скоро време да разберат. В два други квадрата се проследява стратиграфията на културните напластявания в тази част на обекта.
Доцент Нехризов е убеден, че в края на археологическите проучвания ще намерят достатъчно находки, които да внесат още повече яснота за функционирането на комплекса.
Ето един прекрасен пример за тоталното абдикиране на българската археология от нейната същност. Копае Жоро на глухите камъни. Копае не от вчера. Има си човека екип,открит лист,концепция, работен план и ………“резултати“ !? Като чете и гледа човек “ откритията“ им да падне от смях ! Кое не в ред ли ? – Това с което пълнят пресата като находки, един сталкер ще извади за два дни без да си надува шушоните ! Тези артефакти означават много малко като датировка и утвърждаване като принадлежност на комплекса към дадена епоха и евентуално към прилежащата и културна поради простата причина, че на това място са ПРЕМИНАВАЛИ хора от много епохи.Други са определящите фактори за ЕВЕНТУАЛНИ предположения и заключения! Лоша, много лоша практика стана “ традицията “ на по значими обекти разкопките да се извършват от “ значими“ археолози с екипи,които не включват местните музеи и археолози. Това автоматически ги превръща в административни писарушки – такива каквито вече СА !!! Коштунство е да даваш открит лист за разкопки без утвърдена концепция и обезпечен план за съхраняване на РАЗКОПАНИТЕ и изложени на атмосферните условия старини ! Само след няколко години те вече са сринати окончателно в суперструкция ( малката църква над „Веран чешма“ на „Перперикон “ ) От друга страна пълното безхаберие и незаинтересованост на местните музеи и инфантилността на общинските власти завършва картината! Черешката на тортата обаче слагат медиите със съдействието на “ големите “ археолози – ПУБЛИКУВАЙКИ ПРЕЖДЕВРЕМЕННО находките !!!Това е мехлем за недобросъвестните сталкери и иманярската измет!~