Археолози от БАН проучват римска крепост и тракийско светилище край Ангел войвода
Уникален античен религиозен комплекс, защитен от крепост от римско време, изследват археолози в местността „Хасара“, недалеч от минералбанското село Ангел войвода.
Районът има огромен туристически потенциал, който може да бъде съпоставим в близко бъдеще с открития като Перперикон и Татул.
„Тук се разкрива и римска крепост, с множество скални ниши, символичен гроб, имало е и църква, за което свидетелства безспорен олтар”, обясни ръководителят на екипа на разкопките доц. д-р Здравко Димитров. Той е археолог от Националния археологически институт и музей на БАН.
„Олтарът, може да се реставрира, понеже е добре запазен. Църквата е от края на IV-V век, когато е най-ранният период от приемането на християнството„, убеден е археологът.
В района на църквата са намерени керамични съдинки и стъклени чашки, които са ползвани за църковни ритуали. На метри от нея се намира ритуален гроб, до който се стига по изсечени стъпала.
Малко по-надолу са многобройните скални ниши. Под тях има и огромен каменен диск, за който се предполага, че е слънчев часовник.
Тракийският античен комплекс край с. Ангел войвода е огромен по размери, тепърва предстои разкриването му, но това е свързано с много работа през следващите години, смята доц. Димитров.
За първи път професионалните разкопки на този комплекс са започнали на 30 май тази година.
„Поех предизвикателството, понеже имах информация за обекта от кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер„, обясни археологът. Освен екипа от трима археолози, в разкопките участват местни хора от Минерални бани и от близките села.
Проучването на светилището и крепостта „Хасара“ могат да се превърнат в близко време в културно-исторически паметник не само от регионално, но и от национално значение.
Доц. Д-р Здравко Димитров има богат опит в подобни експедиции. Той е един от научните работници, които са били от самото начало на проучванията на Перперикон и други важни исторически обекти.