След японските пари, чакаме и японски туристи край Александрово
Музеят на тракийското изкуство в Източните Родопи бе официално предаден днес на министъра на културата Стефан Данаилов в присъствието на японския посланик Цунехару Такеда. Сградата, в която има точно копие на уникалната Александровска гробница, бе построена и оборудвана с близо 3 милиона долара от японското правителство.
Община Хасково вложи средства в инфраструктурата на района. Стопанисването на музея на тракийското изкуство ще бъде предоставено на местната администрация след време, потвърди министърът на културата. Официалното откриване на обекта ще бъде през май.
Над 330 камъка с общо тегло над 80 тона са били използвани при създаването на копието на Александровската гробница, разказа пред Haskovo.info Владимир Цветков, който е отговарял за изработването на репликата.
Въпроизвеждането на стенописите е било много внимателно. Предвидено е те да изглеждат така, както оригиналните след тяхната реставрация. Използвани са съвременни акрилни бои, каито на вид са същите като оригиналните, но имат друг състав, за да не бъде сбъркано копието с оригинала след 10 000 години, каза председателят на асоциацията на реставраторите в България проф. Григорий Григоров.
Александровската гробница бе открита за науката през 2000 година от покойния археолог Георги Китов. Тя е построена през 4 век преди новата ера и е уникална със своите стенописи, разказа проф. Валентин Тодоров, който отговаря за реставрацията на оригинала. В последните месеци специалистите са успели да спрат разрушенията и да укрепят стенописите. Гробницата ще бъде предложена за световен паметник на културата под закрилата на Юнеско, каза Стефан Данаилов.
10 000 японски туристи идват всяка година в България, сподели Цунехару Такеда. Той изрази своята надежда, че голяма част от тях ще посещават и музея край Александрово, още повече, че японците се интересуват от култура и история, а хасковският регион и Източните Родопи като цяло могат да им предложат много в това отношение.
Вижте видео репортаж от Музея на тракийското изкуство