Нов сборник „Занаяти и търговия“ издаде свиленградският музей
„Занаяти и търговия“ е новият сборник от поредицата издания за историята на Свиленград.
Публикувани са проучвания на най-разпространените занаяти в района, представени на националната научна конференция в града „Занаяти, търговци, пазари: социално – икономическо развитие на тракийските земи“. Тя бе организирана от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, общината и свиленградския музей.
Автори на разработките са научни работници, музейни експерти и краеведи от София, Стара Загора,Свиленград, а също от Гърция. Сред тях са и известните хасковски историци доц. д-р Георги Граматиков, д-р Виолета Костова, д-р Красимира Узунова.
Любопитни са събраните факти за село Левка, чиито запазени оръдия и произведения на труда, майсторски свидетелства, показват развитието на различните занаяти през годините. Според един общински отчет от 1936 г. в селото се упоменават 15 занаятчии. Най-почитани са майсторите коларо-железари и дърводелците. От 1920 г. в селото има представители и на ковашкия занаят. Като стар лозарски район в селото не липсват и бъчварите.
Новият сборник бе представен снощи в Градската библиотека на Свиленград.
Музеят съхранява във фондовете си ръчно точена коприна, домашно щамповани платове, облекла, стара плетачна машина и други експонати – свидетелство за различните занаяти в този край.