Знамето на 10-ти родопски полк събра и внуци на сражавали се за България
Знамето на 10-ти пехотен родопски полк беше изложено официално в зала „Нова история“ на Регионалния исторически музей в Хасково.
Бойната реликва се съхранява в Националния военно исторически музей и гостува в Хасково по идея на областния управител Станислав Дечев, със съдействието на РИМ-Хасково и Инициативен комитет от запасни офицери и сержанти, и наследници на военни, служили в 10-ти пехотен родопски полк.
Знамето гостува в Хасково в Деня на Тракия. 26 март е бил боен празник на 10-ти пехотен родопски полк, в чест на превземането на Одрин през 1913 г. Директорът на музея Пенко Добрев припомни битката при Одринската крепост, която пада след 30-часови сражения и в смятаната дотогава за непревземаема крепост първи влизат Родопци.
Знамето, което е изложено в Хасково е копие на връченото през 1937 г. на командира на полка подп. Иван Константинов лично от Цар Борис III. По инициатива на монарха преди 72 години са подменени бойните знамена на всички български части, защото старите са били вече скъсани от войните.
Сред първите, които дойдоха да видят знамето в музея беше Надежда Петрова, чийто дядо Кръстьо Петров се е сражавал в полка. Той е изкарал общо 5 г. на фронта, а хасковлийката носеше и негови снимки.
Знамето ще може да бъде видяно безплатно до 28 март.