Регион

Излезе книгата „Градът на коприната.История на Свиленград 1912-1944 г.“

Представянето на книгатаКнигата „Градът на коприната. История на Свиленград 1912-1944 г.” излезе от печат, съобщават от общината. Представянето на книгата е включено в празничните прояви за 100-годишнината от Балканската война и освобождението на Свиленград.

Автори са историците д-р Красимира Узунова, Жечка Тодорова и Стефан Каймаков. 

Историческият труд изследва неизучения досега период от освобождението през 1912 г. до 1944 г. До този момент се разчиташе единствено на книгата на Анастас и Спас Разбойникови, проследяваща местните събития до 1913 г., на отделни статии и документални публикации.  

В новата книга на 450 страници и с много автентични снимки е представен 32-годишният период на бурно обществено-политическо и стопанско развитие на Свиленград. Описано е освобождаването на града през Балканската война, трагичните събития и опожаряване му през 1913 г., посрещането и настаняването на хилядите бежанци след войните.

Представянето на книгатаМного подробно е разгледано копринарството като най-важният поминък на свиленградчани, с който градът е уникален в България и прочут в Европа и Азия. В отделни глави са предадени динамичните процеси в стопанския развой на града и неговият просветен и духовен живот. Изнесени са данни за най-активните фамилии, допринесли за икономическото раздвижване на региона.

Най-голямо място е отделено на градския обществен и политически живот и дейността на общинската управа. За фактологическа база са ползвани протоколите от решенията на различните общински съвети, които са предадени почти дословно в книгата. Според основния автор и съставител д-р Красимира Узунова историята на един град, това е историята на неговата управа и решенията, които тя взима и проблемите, които решава, оказват най-голямо влияние за развитието му.

Книгата „Градът на коприната. История на Свиленград 1912-1944 г.” може да се намери в общинска библиотека – Свиленград, а съвсем скоро ще може да бъде купена в Общинския исторически музей.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button