Танев излиза от две фондации, за да бъде директор на театъра в Димитровград
Актьорът и режисьор Валентин Танев участва в две фондации, от които трябва да излезе според законодателството, за да бъде директор на театър „Апостол Карамитев“ в Димитровград.
Това стана ясно по време на представянето му от кмета Иво Димов. В началото на октомври Танев беше назначен за временно изпълняващ длъжността директор на театъра.
Димов го определи като успешен трансфер в полза на димитровградската културна общественост. Той подчерта, че е трудно да се намери човек като Танев, който да си тежи на мястото и не скри задоволството си от факта, че известният театрал е приел предложението да бъде полезен за утвърждаване на димитровградския театър.
Излизането му от фондациите ще отнеме повече време и дотогава административната страна на поста ще поеме директорът на ОП „Детски и младежки център“ Евгени Пенев. Творческите процеси и театралната дейност на ОДТ „Апостол Карамитев“ ще продължат да са отговорност на Валентин Танев.
Той благодари на кмета за поканата да оглави театъра в Димитровград и го определи като предизвикателство. Сподели, че е сред основателите на фондация „Икар“, която набира средства за млади творци, както и на фондацията, учредена на името на „Проф. Крикор Азарян“ и добави, че това го възпрепятства да влезе с пълния си капацитет като директор на театъра.
„За мен театърът е комуникативно средство. Колкото повече хора има в него, толкова по-добре. Това, което ме грабна, когато дойдох тук е освен отношението на кмета, неговата заинтересованост, а и изключителния екип на театъра. Това са хора, с които бих могъл да работя много време. Благодарен съм им за подкрепата, която ми оказаха и аз няма да ги предам“, сподели Танев.
„Намеренията ми в творчески план са първо децата да влизат в театъра, за да се възпитават. Държа всички най-добри куклени постановки за деца да минат през нашата димитровградска сцена“, каза известният театрал и сподели, че всеки месец ще има минимум по две детски постановки.
Във фоайето на театъра ще ги посрещат изпълненията на талантливи техни връстници, ще има уоркшопове, в които ще могат да разберат как се правят кукли и ще се приберат у дома с балон с внимание към всяко дете. Той подчерта, че за него е важно театърът да възпитава в децата отношение към естетиката и красивото.
Танев допълни, че за детските градини и училищата през седмицата ще се играят собствените детски постановки на димитровградския театър, а през почивните дни програмата ще предлага гостуващи такива, на които родителите ще могат да водят децата си. Той сподели, че намеренията му са за новия сезон димитровградският театър да направи още две свои детски постановки.
По отношение на репертоарната програма Валентин Танев каза: „Това, към което се стремя е да има атрактивни и смислени заглавия и публиката да се срещне с колкото се може повече актьори. Хората в Димитровград да свикнат да ходят на театър и да го направим така, че да е модерно да си подаряват билети за театър. Да имат усещането, че са били на празник. За това преди всяка постановка публиката ще бъде посрещана и с музикални изпълнения. Нещо, което го няма в софийските театри. Във фоайето на театъра в момента е разположена изложба на млади плакатисти и мисля да продължа тази традиция. В Художествената галерия в града има най-големия фонд на плакати в България, а фоайето на театъра е прекрасно място, което да превърнем в един своеобразен музей на плаката, където те да се показват на публиката“.
Танев сподели, че програмата на димитровградския театър е готова за шест месеца напред, така като се прави във всички европейски театри. В нея са заглавия като „Женитба по обяви“ – една от най-гледаните постановки в САЩ, Канада и Великобритания. На 29 ноември тя ще има своята премиера в Димитровград.
Началото на януари се очаква да стартира с постановката „Лазарица“ на Крикор Азарян, която ще бъде възстановена и играна на димитровградска сцена по повод 20 години от кончината на Йордан Радичков. „Езикът на Радичков трябва да бъде слушан от младото поколение“, разказа за творческите си планове Валентин Танев.
През януари с постановката „Горката Франция“ ОДТ „Апостол Карамитев“ ще чества и 70-годишнината на един от най-обичаните български актьори Александър Дойнов, който е бил и директор на димитровградския театър.
В месеца на любовта, през февруари, димитровградската публика я очаква постановката на Сливенския театър „Особеностите на руската любов“, която е една от най-добрите и награждавани камерни постановки.
По повод трети март на димитровградска сцена ще се играе „Духът на поета“ по Стефан Цанев за историческите личности Стефан Стамболов и Захари Стоянов. Това е една от най-играните и до днес постановки на Народен театър „Иван Вазов“ с над двеста представления. Около 8-ми март друго голямо заглавие на Театъра на армията ще се постави на сцената на театъра в Димитровград.