Нов Арт център привлича посетители в Хасково
Керамични медальони, всеки от които е уникален, показва в новооткрития Арт център в Хасково Антонина Славова от Видин, иконописец и реставратор.
Любопитното е, че за тях са използвани керамични парчета, изхвърлени от водите на Дунав край известната на туристите крепостна порта Телеграф капия във Видин. С много вдъхновение те се превръщат в красиви бижута, а притежателите усещат не само художествената стойност, но и енергията в тях.
Антонина Славова се представя пред хасковлии и с керамични пана от природни материали, също събирани на дунавския бряг и намерили своя втори живот.
Светлите ликове на Св. Богородица и Исус Христос са изобразени върху платно от художничката, професионално реставрирала множество икони под вещото ръководство на Величкия епископ Сионий. Част от тях след дълги години в иконохранилището на Видинска митрополия и из различни храмове на епархията, са показвани в първичната им красота на изложба във Видин.
Инициатор за уреждане на новия център за изкуство, литература и фолклор е Нина Василева, която заедно със съпруга си Анастас Стамов откри първата частна галерия в Хасково през далечната 1997 г.
Творческо присъствие в галерията отбелязва и скулпторът Александър Пройнов, гостувал с бронзовите си пластики във Франция, Италия, Германия, Австрия, Кипър, Словения, Хърватска, Естония, Киргизстан, Португалия.
Авторски живописни платна от различни периоди, както и репродукции на картини на стари майстори, показва там художникът Анастас Стамов, чиято „визитна картичка“ са ефирните шалове от рисувана коприна.
Наслада за очите са изящните везани изделия на Иванка Бойчева. Български шевици – машинна бродерия – показват Бистра и Митко Петкови, майка и син, и двамата членове на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти.
Любителите на полускъпоценни камъни ще видят богата сбирка от Източните Родопи на Иван Иванов, геолог, и Иван Митев, минералог и писател.
Нина Василева, която хасковлии знаят като основател и вдъхновен ръководител на танцовия клуб „Дива“, е притежател на голяма колекция от автентични сукмани, ръчно тъкани престилки, ризи, забрадки, събирани през годините. С удоволствие ще ги изложа, защото красотата трябва да се показва, да се пази и предава нататък, обещава тя.
„При нас е различно“ – това е мотото на Арт-центъра, който в навечерието на зимните празници внася пъстър щрих с разнообразни творби, носещи хармония, настроение, съприкосновение с родните традиции и с природата.