Харманлийско училище разработва помагала по български език за мигранти
Основното училище „Иван Вазов“ в Харманли получава от Министерството на образованието и науката 50 000 лева за изготвяне на учебно помагало по български език за прогимназиален етап, предназначено за ученици, търсещи или получили закрила и мигранти.
То трябва да отговаря на ниво В1 от Общата европейска езикова рамка, която оценява 4 основни умения в езиковото обучение и определя 6 нива на езикови компетенции.
Окончателното оформление на дизайна на учебното помагало, свързан с подготовката за публикуването му в електронен вид и за отпечатване, ще се извърши от Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
Училището успешно разработва учебни помагала по български език в помощ на деца мигранти и бежанци за трета поредна година, разказва Радослава Загорова, част от авторския екип. Изданията се изготвят в рамките на Националната програма „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ на Министерство на образованието и науката.
Една от целите и е осигуряване на условия за равен достъп до училищно образование и повишаване на качеството на образователния процес на търсещи или получили международна закрила и мигранти.
Книгите могат да са в помощ на всички деца и тийнейджъри, за които българският не е майчин език и изпитват трудности. Обратната връзка показва, че илюстрованите помагала са интересни и полезни. Напоследък интерес към тях проявяват и бежанци от войната в Украйна, а също българи, които живеят в чужбина и искат децата им да владеят добре родния език.
Първите книги, наречени „Приятели“, са изготвени през 2022 г. Те са подготвени за ученици от 1-ви до 4-ти клас, покриват нива А1 и А2, и са разделени в две части.
През следващите години продължава работата по „Приятели 2“ и „Приятели 3“ за нива А2 и В1, които са насочени предимно към ученици от 5 до 7 клас, но са подходящи и за по-големи тийнейджъри. Всяко помагало е с приблизителен обем от 200 страници. Освен уроци, включва граматични приложения, приложения с междупредметни връзки и записи на текстовете за слушане.
Автори на първото помагало са Радослава Загорова, Маргарита Андонова и Жана Загорова, във второто и третото се включва и Радост Събева. Всички те са учители с дългогодишен опит в преподаването на български език на мигранти и чужденци.
В момента при нас се обучават 22 бежанци, пояснява Светла Георгиева, директор на училище „Иван Вазов“, което води началото си от 1920 г. През 90-те години на миналия век то става новатор при въвеждането на учебен план по ранно чуждоезиково обучение в града, а днес е в списъка на училищата в страната, обявени за иновативни. Директорът и учители преподават онлайн български език от 2017 г., допълва Георгиева.
Книгите, плод на работата на харманлийския екип, са достъпни за свободно изтегляне от сайта на Министерство на образованието и науката. През 2025 г. ще бъде качено и помагалото „Приятели 3“ което е за ниво В1. Ще се радваме всичко, което създаваме, да достига до повече хора, които имат нужда от тези книги, казват авторите, които дават своя принос мигрантите да продължат образованието си, да се интегрират възможно най-бързо в обществото.
А за българските деца какво се прави???
Стига сме се грижили за тия нашественици! С какво допринасят за развитието на държавата ни?
Хрантутници!!!
Изгониха образовани българи за да обучават разни навлеци, с наши средства. Брилянтни мисли