Деца се запознаха с ползите от влажните зони в природата
Детски градини се включиха в отбелязването на Световния ден на влажните зони, съобщават от РИОСВ – Хасково.
Групите „Теменужка“ и „Иглика“ в ДГ 1 „Звънче“ в Димитровград се запознаха с най-голямата влажна зона в нашия регион – „Злато поле“, която е обявена за защитена местност. Малчуганите научиха някои от включените в Червената книга растителни и животински видове, които се срещат по тези места. Чрез творчески и познавателни игри разбраха колко е важно да опазим влажните зони.
Децата от трета група “Щурчета” и четвърта група “Слънчо” към Детска градина номер 1 „Роза“ в Димитровград също се включиха в инициативата. Чрез творчески занимания и кратка беседа, те научиха колко е важно значението на влажните зони, разумното им ползване, за да се запази богатата растителност и многобройните видове застрашени обитатели.
Малчуганите от втора група „Роза“ в ДГ №1 „Звънче“ – Димитровград проведоха творчески занимания и беседа – те също научиха за защитена местност Злато поле и защо е важно да пазим влажните зони.
От четвърта група “Слънчо” в ДГ “Ален мак” в Харманли се включиха с беседа и творчески умения. Те разбраха колко е ценно и важно да защитаваме природните богатства на България. Децата от група „Мечо Пух“ към градината се забавляваха с играта „Какво ще стане ако…?“ и изработиха макет на река от отпадъчни материали. Група „Нашите лъвчета“ участва в кампанията със забавни игри.
Децата от група „Симба“ от ДГ „Пролет“ – Харманли се изявиха като истински творци. Те рисуваха, оцветяваха и се превъплътиха в типичните обитатели на това водно царство.
С беседа и творчески занимания малчуганите от ДГ „Песнопой“ – село Припек, общ. Джебел и ДГ „Щастливо детство“ – Джебел отбелязаха международния ден.
Ученици от клуб „Млади природолюбители“ на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Димитровград посетиха защитена местност „Злато поле“ с цел вземане на проби за химичен и микробиологичен анализ на водата. При химичния анализ се установи, че водата има неутрален характер рН=7 и съдържа хлоридни, сурфатни и нитритни йони. Високото съдържание на нитрити бе установено чрез „Реакция на Златаров“ и е в резултат на протичащи гнилостни процеси. При микробиологичния анализ се отчете наличие на богато разнообразие от патогенни и непатогенни микроорганизми.
Експерт от РИОСВ-Хасково посети четвъртокласници от СУ „Свети Паисий Хилендарски“. С легенди, приказки и научни факти децата се потопиха в света на влажните зони и разбраха защо са толкова важни за хората. С интересни екологични игри те затвърдиха познанията си по темата.
Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2-ри февруари като целта е повишаване на глобалната осведоменост за тяхното значение. Влажните зони имат изключително важна роля за кръговрата на водата като възстановяват водните запаси и подхранват подпочвените води. Особено ценна е способността им да пречистват преминаващите през тях води.
Влажните зони играят съществена роля в предпазването от наводнения, като поемат и задържат голяма част от повърхностните води. Също така съхраняват големи количества въглерод. Това прави влажните зони изключително важни за предотвратяване на промените в климата. Те имат важно значение за живота на местното население като водоизточник, място за риболов, събиране на билки, дърводобив.
Последните проучвания в глобален мащаб показват, че влажните зони изчезват три пъти по-бързо от горите, като 35% са изчезнали от 70-те години насам, а 87% са загубени от 1700-те.