Контактен център за деца откриха в Хасково
Контактен център за деца беше официално открит днес в Хасково.
Пилотната за областта безплатна социална услуга ще се предоставя в офиса на Фондация „Х и Д Перспективи“ на улица „Пирин“ №9. Проектът е със срок до 31 януари 2026 г. Ще се обхващат населените места от целия регион, с приоритет от община Хасково.
„Контактен център за деца“ е иновативна социална услуга, която има за цел да защити най-добрия интерес на детето и да опосредства процеса на осъществяване на контакт с родителите в ситуация на конфликт, раздяла/развод, домашно насилие или риск от такива. Услугите са насочени към подпомагане изграждането на една нова родителска връзка, когато партньорството в отношенията е приключило, с цел съвместно родителстване след раздялата и планиране най-доброто бъдеще за децата.
Контактен център за деца е неутрално място, където децата могат да срещнат майката или бащата, който вече не живее у дома с тях. Центърът предоставят важна услуга, като позволява да се осъществи контакт, което в противен случай не би се случило. Когато е необходимо, родителите не е нужно да се виждат директно, защото професионалистите в центъра могат да извършат предаването на децата и да посредничат в комуникацията между двамата родители. Всички услуги, които се предоставят в КЦД се извършват под видеонаблюдение и видеозаснемане.
Екипът е преминал необходимото обучение, като са обзаведени помещенията, където ще се осъществяват срещите. Вече има първите заявки за ползване на услугата. Очаква се насочването на потребите от отдел „Закрила на детето“ и от съда. Продължава изпълнението на останалите услуги предоставяни от фондацията, сред които са работа с жертви и извършители на домашно насилие.
Ползвателите на услугата Контактен център за деца са:
• Деца от 0 до 18 години, чийто родители са разделени, предстои им раздяла или имат в историята си дамашно насилие;
• Семейства с висок риск от разрушаване на семейните връзки и отношения;
• Семейства в конфликт, чиито деца са настанени в специализирана институция или в друго семейство – приемно или при роднини и близки;
• Реконструирани семейства с деца до 18 години, които не могат да се справят с проблемите и търсят професионална подкрепа за предогаваряне на бъдещи взаимоотношения.
• Родители, които искат да осигурят на децата си безопасно място за контакт с другия родител или член на семейството, който имат право да осъществя контакт с детето в контролирана среда /чрез съдебно решение/.
• Контактни услуги, които се предоставят в КЦД:
– Супервизиран контакт – когато професионалист присъства по време на контакта. Обикновено това е необходимо в случаи на риск за детето или за родител, който е жертва на домашно насилие, когато Центърът е помолен да изготви експертна оценка за съда, когато контактният родител няма опит или детето има специфични / допълнителни нужди или когато детето се страхува / има смесени чувства да се види с родителя си.
– Подкрепен контакт – Центърът предоставя подходяща среда за контакт и извършва предаването на децата между родителите. Професионалистите са в наличност да помогнат детето и родителя при нужда.
– Предаване на децата – Центърът се използва от родителите за предаване на децата от единия на другия, но самият контакт не се извършва в Центъра. Това е подходящо в случаи когато родителите все още не могат да комуникират безконфликтно помежду си пред децата или в случаи на домашно насилие с по-нисък риск. Също така, тази услуга подпомага родителите да спазват споразумението за контакт да го осъществяват редовно и на време; Центърът документира спазването на споразумението. За да предотврати виждането между двамата родители, когато това е нежелателно, Центърът въвежда “правилото на 15-те минути”: контактният родител пристига 15 минути преди контактът да започне, работникът в центъра уведомява родителят при когото детето живее когато това стане и го кани да пристигне с детето/децата. След като контактът свърши, контактният родител е помолен да остане допълнителни 15 минути, за да даде време на другия родител и децата да напуснат мястото. Това правило се отнася до всички форми на контакт, но като временна мярка.
– Недиректен / кореспондентен контакт – понякога единият от родителите не може да види детето си директно (например е в затвора) или поради съображения за риск не е информирал къде живее другият родител с децата. Понякога децата временно не искат да имат директен контакт с единия от родителите. При тези случаи, Центърът функционира като ‘пощенска кутия’ и препредава кореспонденция, писма, картички, подаръци, документи от училище или от лекар, между детето и контактния родител.
Насочването на случаи в центъра става чрез:
– самозаявяване от единия или от двамата родители;
– чрез адвокат;
– по разпореждане на съда – в резултат от съдебно решение или с директива да бъде направена оценка, която да подпомогне такова решение;
– от социални услуги и организации за домашно насилие, с ключова информация за всеки отделен случай, показатели за оценка на риска, желанията на детето и родителите и т.н.;
Честотата на контакта зависи от нуждите на децата и родителите, от географското им местоположение и от възможностите на Центъра, в съответвие с натовареността на Центъра и съобразено с предварително изготвен график за посещения. Стандартно става съобразено с предварително изготвен график за посещения, през седмицата или през уикенда, само в случаите на съдебно решение. Стандартното времетраене за супервизиран контакт и подкрепен контакт е 1-2 часа.
Родителите трябва да приемат правилата на центъра и да подпишат необходимите документи за работа, за да започне контактът. След всеки шест контакта, или след три месеца, професионалистите от центъра се срещат с родителите и с децата, за да направят преоценка и да обсъдят възможно ли е контактът да прогресира към следваща фаза – по посока един ден да бъде независим.
В случаите, в които някое от лицата ползватели на услугата не владее български език, то се задължава да си осигури преводач в срещите.
При предоставянето на услугата се спазват вътрешните правила и методика на КЦД. Телефон за връзка: 0878/567659.
Взаимодейстието ни е изключително важно за постигане на ефективна координация и сътрудничество между заинтересованите институции и организации, ангажирани с подкрепата на децата и семействата, които се намират в ситуация на конфликт, развод, домашно насилие или риск от такива, на местно ниво.