Участници от близо и далеч се надпяват и надиграват на „Китна Тракия“ въпреки студеното време
Въпреки студеното време много групи и индивидуални изпълнители от близо и далеч се включиха в 59-ия Национален събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“ в парк „Кенана“ в Хасково.
Традиционното фолклорно събитие беше открито на обяд от кмета Станислав Дечев. Градоначалникът каза, че наскоро е чул, че българските танци са 1 000, но дори само правото тракийско хоро е достатъчно да ни обедини около вярата в българския дух и обичаи.
Последва концерт на Дует Бисера и Лидия, а участници и публика извиха хоро на поляната пред голямата сцена.
Тридневният събор беше открит снощи със спектакъл на ансамбъл „Тракия“ – Пловдив. Концертът беше в спортна зала „Дружба“ заради дъжда.
Днес е конкурсната програма, за която предварително се бяха записали 37 певчески групи, 11 танцови групи, 47 индивидуални изпълнители, самодейните състави, представящи народни обичаи са 8. Участниците са от цяла България включително София, Велико Търново, Силистра.
Най-възрастният участник е 87-годишната Иванка Иванова от Хасково, която е лауреат от първия събор през 1966 г. Тя е един от основателите на ансамбъл „Китна Тракия“. Започва да пее от 6-годишна, разказа гайдарят Филип Филипов.
За трета поредна година част от програмата е Танцов клуб „Балкан“ от Одрин с ръководител Мария Чъкърък. А специални гости на събора са изпълнителите от Танцов клуб „Мерич“ от Община Одрин, с хореограф Гюркан Гюзелхарджан. Гостуването им се осъществява със съдействието на Генералното консулство на Република България в Одрин.
За 18 май от 16:00 ч. е насрочен кулинарен спектакъл с Ути Бъчваров. Майсторът на вкусните български ястия ще приготви апетитна хасковска кавърма в най-големия тиган в България, изработен от челото на парен локомотив. От 17:00 ч., когато кулинарното шоу е в разгара си, ще започне концертът на Народен оркестър към Община Хасково с ръководител Димчо Йорданов.
Участниците в конкурсната програма на „Китна Тракия пее и танцува“ се оценяват от авторитетно жури в състав:
Председател журито на Първа сцена е проф. д-р Галя Петрова-Киркова – преподавател по народно пеене в катедра „Музикален фолклор“ при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, членове са Васко Димов – хореограф и Диляна Пецова – етнограф от Регионален исторически музей – Хасково.
На втора сцена журито е в състав: Председател проф. д-р Тодор Киров – преподавател в катедра „Музикален фолклор“ при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, членове: Иван Иванов – хореограф и Маргарита Цветанова – етнограф от Регионален исторически музей – Хасково.
Община Хасково присъжда златен, сребърен и бронзов медали във всяка категория, както и дипломи за първо, второ и трето място. Всички участници получават грамота за участие.