БАН чества юбилея на акад. Васил Сгурев
Отделението по инженерни науки на Българската академия на науките ще отбележи 90-годишния юбилей на акад. Васил Сгурев, почетен гражданин на Димитровград.
Събитието ще се състои на 14 май от 17 ч в зала „Проф. Марин Дринов“, съобщиха от БАН.
Васил Сгурев учи в училището в квартал „Марийно” и в гимназията в Димитровград. Следва електроинженерство и аспирантура в Ленинград. От 1968 г. е в Българска академия на науките, където работи в областта на техническата кибернетика и изкуствения интелект.
Акад. Сгурев има над 350 научни публикации, 8 монографии, 30 патента и изобретения с вписване в „Златната книга“ на Българското патентно ведомство.
Участвал е в множество научни конференции у нас и в чужбина, чел е лекции в български и чуждестранни научни и учебни организации и университети. Ръководил е 23 международни научни проекта и 32 национални проекта по роботика, техническа кибернетика, компютърна техника. Има над 20 внедрени разработки в българската промишленост. Член е на редколегиите на международни и български списания, на международни академии и на авторитетни международни организации.
Известният учен е съавтор на книгата „Марбас“ заедно с инж. Пенко Ганев, който е бил генерален директор на въгледобивното предприятия, припомня Haskovo.info. В 248 страници са събрани общи сведения за разработването и експлоатацията на Западно-маришкия каменовъглен басейн, съдбата на мините и работещите в тях миньори.






