Деница Сачева: Политиката се прави от хора и за хора
Деница Сачева е родена на 2 ноември 1973 г. в гр. София. Завършва средното си образование в Езикова гимназия „Гео Милев” в гр. Добрич. Завършила е Висше училище по туристически мениджмънт в Маастрихт, Холандия и Международен колеж по туризъм в Албена. Бакалавър по социална педагогика в Югозападен университет “Неофит Рилски” в гр. Благоевград, магистър по здравен мениджмънт на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. Бургас. Магистър (Cum Laude) по връзки с обществеността във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Преминала е курсове за обучение по социален маркетинг, връзки с обществеността, политически маркетинг, управление на социалното подпомагане и услуги, управление на външни ресурси и управление на риска във Великобритания, Холандия, Бразилия, Колумбия, Австралия и САЩ.
Започва кариерата си в Министерството на труда и социалната политика. Един от първите десет служители на Националната здравноосигурителна каса, където работи като началник на дирекция “Международно сътрудничество, европейска интеграция и проекти”. Година и половина е началник на кабинета на министъра на здравеопазването (1999-2001) д-р Илко Семерджиев в правителството на ОДС с министър – председател Иван Костов. Участвала е в екипа разработил и съставил Националната здравна стратегия 2001 – 2010 и План за действие към нея. Била е председател на Съвета на директорите на МБАЛ – гр. Хасково и Балнеологичен център „Камена” – гр. Велинград.
Хоноруван преподавател в Нов български университет по политически комуникации.
През 2001 г. Деница Сачева е основател и изпълнителен директор на PR агенция. За своята правозащитна дейност беше номинирана за наградите на Български хелзинкски комитет Човек на годината.
Деница Сачева е водач на листата на коалиция „Десните“ за Хасково.
– На фона на взрива в Горни лом няма как да не започнем с мнението Ви за това, което се случва по време на подобни трагедии. Трябва ли политиците да мълчат в знак на траур или трябва да говорят повече от обикновено?
На първо място искам да изразя най-искрени съчувствия към семействата и близките на загиналите. Толкова много хора загинаха у нас през последните месеци – от наводнения, инциденти, неспазване на правилата – че не само не трябва да се мълчи, а трябва дори да се крещи. Всичко, което става е следствие на хронична некачествена политика. В цялата страна е пълно с работници, които работят в ужасни условия, за минимална работна заплата, без спазване на трудовото законодателство. Пълно е с работодатели, които са задушени от данъци, рекет и корупция. Това няма как да се промени от хора, които са част от схемите и задкулисните договорки. Няма как да се просперира напред с политики, в чиито център са магистралите и средствата от ЕС, а не хората. Всичко трябва да се прави първо с мисъл за тях. Иначе всичко друго губи смисъл. Опасявам се, че трагедиите у нас станаха толкова много, че по-скоро обезсърчават хората, а ако искаме промяна, трябва силна мобилизация на разума.
– Коалиция Десните влезе в тази кампания почти непозната за обществото. Какво отчитате като резултати месец по-късно?
Като коалиция ние се сформирахме на 6 август – Преображение. Голяма част от водачите на нашите листи са познати лица, имат ясна биография, с доказана обществена полезност. За два месеца успяхме да предложим предизборна програма с модерни десни решения във всички области, над 250 души участват в нашите листи, имаме представителства във всички областни градове, финансирахме кампанията си с лични средства, появихме се в проучванията на социолозите, имаме много ясен план за действие отвъд изборите. Това показва няколко неща – сериозно отношение към политиката, висока ефективност и решително желание да се противопоставим на статуквото при това напълно свободни от зависимости.
– Ясно е, че няма да влезете в парламента, това сочат всички проучвания. Тогава за какво се борите и какъв е вариантът извън Народното събрание да участвате в политическия живот и да защитавате каузите си?
До 5 октомври нищо не е ясно все пак. Мисля, че 14 юни 2013 г. много ясно показа, че гласът на хората има значение и схемите невинаги успяват. Но да, на този етап нашата коалиция се появява с около 1% в проучванията, това също е сериозен резултат за коалиция на два месеца. Имаме нужда от доверието на повече хора, за да можем да продължим още по-уверено напред. Трябва да стане ясно, че съвременният свят не съществува на основата на клишета и предразсъдъци. На терена на силата, конкуренцията е огромна, но на терена на разума – в момента сме единствени играчи. А хората имат нужда повече от разумна политика, отколкото от силова. Политика се прави с различни инструменти, включително и извън парламента. Убедена съм, че най-добрите програми в областта на здравеопазването и социалната политика са предложени от нас, така, че търсенето на обществена подкрепа за тях ще продължи. Да не забравяме, че нашата коалиция чрез партиите, които участват в нея разполага с кметове и общински съветници, така че подготовката за следващите избори започва веднага.
– Какво успяхте и какво не успяхте да кажете на хората за този един месец?
Смятам, че успях да кажа най-важното – политиката се прави от хора и за хора. Политиците, които ви говорят за само за пари, обикновено не мислят за смисъла. Парите са инструмент и не трябва да бъдат център на политиката.
Купуването и продаването на гласове е престъпление