Бракониери убиха черен лешояд край Харманли
Една от освободените през ноември птици от застрашения в България вид черен лешояд стана жертва на бракониери, съобщават от Българското дружество за защита на птиците.
Женският лешояд, кръстен Андалусия, беше освободен преди месец заедно с 13 други черни лешояда, след шестмесечна адаптация в специално изградена волиера между Маджарово и Ивайловград. Преди освобождаването всички птици бяха маркирани с орнитологични пръстени и GPS предаватели, с които в реално време се проследява тяхното движение.
Близо две седмици след освобождаването Андалусия се установи в района южно от Харманли, където прекара няколко дни. Една нощ предавателят ѝ започна да излъчва съмнителен сигнал. Полевият екип на БДЗП посети мястото, за да провери състоянието на лешояда и последните му координати.
При огледа на района бяха открити покривни пера със следи от кръв и други улики, които свидетелстват за извършено престъпление, както и следи от автомобил. Това наведе екипа на подозрението, че лешоядът е застрелян от бракониери, които са унищожили предавателя заедно с трупа на птицата.
От БДЗП незабавно са подали сигнал в районното управление на полицията и разследващите са посетили мястото на инцидента. Предположенията са, че птицата е била застреляна, докато нощува на мястото, от бракониери, ловуващи с фарове или незаконни термални прицели.
Припомняме, че през септември 2022 г. в района на Джебел беше застрелян египетският лешояд Бояна, а през месец май 2020 г. над ловно стопанство „Женда“ край Кърджали бе застрелян черният лешояд Ултрон. През септември 2021 г. в района на община Стралджа беше прострелян царски орел.
Извършителите и на трите престъпления все още не са разкрити. Междувременно подобен случай на застрелян през миналата година в Унгария български черен лешояд, от който бяха намерени само предавателя и пера, беше успешно разкрит от Унгарското бюро за разследване – служба, подобна на нашата ДАНС. Извършителите са четирима ловци, срещу които унгарската прокуратура вече е повдигнала обвинения.
От БДЗП настояват институциите да положат усилия за разкриване на тези престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството. Необходимо е и да се ускори създаването на специализираното полицейско звено за разследване на престъпленията срещу природата, допълват от дружеството.
Най големия проблем ли са тези никому ненужни птици?Доста жизнено важни за хората проблеми не се решават поради липса но пари а за тези гарги се организират спец полицаи и се харчи народна пара. Че и се назначават дузина нищоправници на големи заплати да ти охраняват и хранят.