64 учители от Любимец повишиха квалификацията си
64 учители от любимешките училища НУ „Захари Стоянов“ НУ „Христо Ботев“, СОУ „Ж. Терпешев“ и ОУ „Св.Св.Кирил и Методий“ -с.Малко Градище повишиха квалификацията си. Те участваха в обучение „Управление на свободното време на учениците и насърчаване на проектното мислене“.
Лектори бяха гл.експерт в Национален фонд „Култура“ Емил Върбанов и гл.експерт от Дирекция „Услуги по заетостта“ към Агенция по заетостта Надя Богданова.
Mо време на еднодневното обучение, присъстващите директори и учители се запознаха с начина на изготвяне на портфолио, техниките и практиките за удостоверяване и оценяване на учебните постижения и резултатите от индивидуалната професионално-педагогическа и представителна практика на учителя, ученика, институцията.
Портфолиото представлява събрани образци от документи, даващи информация за различната опитност на съответния ученик или учител. То е съвкупност от идентифицирани достижения, значими работи, участия в проекти, отзиви, оценки и самооценки. Въвеждането на портфолио ще бъде задължително от следващата учебна година и това е едно от основанията за организиране на този обучителен курс.
Следващият акцент в обучението бе повишаване на професионалните компетентности на преподаватели и директори, относно управлението на свободното време на учениците, чрез дейности и проектни извънкласни занимания, свързани с неформалното образование. Целта е свободното време на учащите да бъде така организирано, че естетическата и физическата, интелектуалната и емоционалната активност на младите да бъде стимулирана в дух на иновативност и творчество.
В края на обучението, по време на дискусиите между участниците се зароди идеята да се подготви пилотен проект, със символичното наименование: „Любимец 13“. Целта е той да постави началото на публично представяне на „Шедьоври от българската кинокласика“. Прожекцията на стари български филми с образователна цел запознава с едно непознато за днешното младото поколение национално кино наследство.
Какви отчаяни физиономии, какво облекло. Това ли е визията на днешния учител.