Филмова прожекция и изложба подготвят в Димитровград
Филмова прожекция и откриване на изложба предстоят в Димитровград, съобщават от общината.
Унгарския филм „Романът на Ида“ ще бъде прожектиран на 9 октомври от 18 часа в Туристическия информационен център. Събитието се осъществява със съдействието на Унгарския културен институт „Лист“.
Романтична история е по едноименния роман на Геза Гардони. Бащата на 19-годишната Ида й търси съпруг с обява, но дали ще се роди любов между двама души, събрани по силата на един договор?
Режисьор е Кристина Года, с участието на Юлия Виргиния Ментеш, Барнабаш Рохони, Габор Хевер, Ангела Щефанович, Бела Месарош, Лехел Ковач, Ева Бата.
По-късно прожекцията беше отменена. Предстои насрочването й за нова дата.
Изложбата „Послания“ на преподаватели от НХГ „Цанко Лавренов“ ще се открие на 12 октомври от 11:30 часа в зала 1 на Художествена галерия „Петко Чурчулиев“.
Експозицията е посветена на българската азбука, просвета и култура. Учителите от Художествената гимназия ще представят творби в различни стилове и техники.
Участници са Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Атанас Камешев, Вида Щипкова, Димитър Келбечев, Диана Папазова, Зина Жекова, Ивилина Коликова, Илиана Манукова, Кети Георгиева, Костадин Отонов, Кристина Кутлова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов, Петър Чучулигов, Петя Анастасова, Пламен Велчев, Полина Станчева, Светлозар Чавдаров, Траян Добрев и Христо Жеков.
Куратор на изложбата е главният учител Диана Папазова, която пише: „Изложбата е среща на различното творческо мислене на един екип – преподавателите от НХГ „Цанко Лавренов“. Лицето на училището е търсещо и разнолико, разпространяващо познанието. Тя е посветена на Първоучителите и книжовността.
Посланията са обединени от силата на Словото и неговата мъдрост. То е израз на духовност и мироглед. След Словото на Бога се ражда творението.
Изложбеното пространство ще представи търсенията, различните творчески почерци както на утвърдени, така и на по-млади, но амбициозни автори, които са част от художествения живот на града.
Различни поколения, различен пластичен език. Някои от тях по-обективни в пресъздаването на конкретна натура, други – с по-абстрактни търсения, но всички те – крайно лични, носещи различна естетика.
Всяка картина е пазител на Словото. То се поражда спонтанно и озвучава моста на времето. Творецът, ние и другите създаваме собствени истории.
Думите се разтварят в съзерцанието, за да се чуе гласът на Словото в сърцето. Всеки може да чуе посланията, които общуването с картината ще му открие.
Когато творецът разказва с думи, той ни дава ключа към още една неразгадана територия на изобразения свят. Така Словото и рисунъкът се сливат и стават извор на послания, съпричастност към актуални проблеми. Вечното е родено от Слово и Образ.
Следвайки своя път на творци, ние сме и тълкуватели на своето време. Отстояваме своята позиция чрез различни изразни средства, както на Словото, така и на живописта, графиката, скулптурата.
Различните поколения и тяхната приемственост създават общата картина на ателиетата, в които се раждат разговори за изкуството и неговия смисъл.
Преподаватели и художници – всички те част от съвременния облик на Пловдив. Техните многообразни послания, пречупени през различната чувствителност носят едно общо усещане за колективен дух и едно непрекъснато естетическо и пластическо търсене.
Това е изложба, която ще зададе въпроси – за истинската красота на образ и думи, за усъвършенстването на духа, за неизменните ценности, които векове наред Словото носи. Ще остави послание, морална подкрепа, своят пример за творци, които работят в новите тенденции на изкуството, обновяват своя пластичен език. Светлината на Словото и изразните средства на художника ще открият и подскажат нови хоризонти.
Тъкмо си помислих,че някакви исторически събития ще видим ,ама то при 70 годишна история на град с името на най-великия изрод в българската история гЕорги дИМИТРОВ кво ли могат да изсмучат .
ГРАД НА МЕЧТИ……ХА ХА ХА ХАААА