Комисията по заетостта отхвърли план-приема след 7 клас заради закрити паралелки
Предвижда се отпадането на 6 паралелки в Хасковска област заради по-малкото ученици
Комисията по заетостта в областна администрация не прие новия план-приема след 7 клас в Хасковска област, предложен от РУО – Хасково.
Причината е, че в него се предвижда отпадането на 6 паралелки от първоначално заявените от директорите на училищата.
В община Хасково отпадат 3 паралелки от първоначално заявените от директорите – една чуждоезикова в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ и по една в ПГЛП „Райна Княгиня“ и ПГМЕТ „Стойчо и Кица Марчеви“. Предстои съгласуване с директорите, които точно паралелки да бъдат закрити.
В община Димитровград отпада една паралелка – в СУ „Любен Каравелов“ – „Софтуерни и хардуерни науки“, като там остава „Природни науки“.
В СУ „Христо Ботев“ в Ивайловград също отпада една паралелка – „Природни науки“, като остава „Монтьор на транспортна техника“.
В СУ „Неофит Рилски“ в Харманли се закрива паралелката „Икономическо развитие“, като остават „Софтуерни и хардуерни науки“, както и „Природни науки“.
Началникът на Регионалното управление на образованието мотивира отпадането на паралелки заради по-малкото седмокласници тази година, изискванията спуснати от МОН, като акцент се слага на професионалното образование и СТЕМ-паралелките.
Седмокласниците в областта са с 228 по-малко, като най-много са в община Хасково – 150. През миналата учебна година кандидат-гимназистите са били 2 048, а през тази са 1 820.
В ПГЛП „Райна Княгиня“ за пръв път в областта се открива нова професия – „Помощник възпитател“.
Кметът на Община Ивайловград Диана Овчарова и Диана Дончева от Община Димитровград се обявиха срещу предложения план-прием. Те поискаха паралелките им да бъдат запазени, защото са инвестирали в училищната база, имат своите планове за развитие и не искат да се стига до обезлюдяване на общините им.
Председателят на СРС „Подкрепа“ – Хасково д-р Димитър Виденов, който от 30 г. преподавател в ПГЛП „Райна Княгиня“ каза, че също няма да подкрепи предложението.
Общините бяха подкрепени и от областния управител Стефка Здравкова.
Касабова каза, че план-приемът вече е съгласуван с МОН и общините могат да изпратят своите възражения до министъра.
В езиковата направо 3 паралелки трябва да закрият, в МГ поне една. След като няма деца, не трябва елитните гимназии да са с най-много паралелки. Какво ниво да поддържат, като всеки, който иска може да се запише в тях. Цедката за двете трябва да е много сериозна.
То пък едни училища произвеждат САМО неграмотници
Абсолютно точно,но как да обясниш на Матросовката от МГ и Гласът от ЕГ,че по този начин с този прием „произвеждат“ 30% от това,което произвеждаха преди години!
/“Матросовка“-от невероятната пледоария в защита на Д.Добрев,когато бе подал оставка,след която-хоп директор на най-елитното училище в гарда и то при мъж…….,който помни той знае/
Обучението в Езиковата е много зле! Даже пьрвия език не могат да научат. За втория да не говорим – половината часове даскалята ги няма, а и когато ги има нищо не се учи. По един самоучител повече ще научиш!! Да не говорим за частен курс!!
В Механото обучението е под всяка критика.Там е пълно с мъртви души водещи се на училище.Излизат кадри без знание и умения.
Закривайте мзлишните паралелки и съкращавайте даскаля!!! Но директорките и кметовете не искат – как ще изпуснат да правят назначения???