Перперикон е бил по-голям от Троя
Министерският съвет е одобрил проект за Перперикон по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество за 3,1 млн. лв., каза археологът проф. Николай Овчаров.
С тези пари ще бъде изграден информационен посетителски център, ще бъде подобрена инфраструктурата, а около 1 млн. лв. са за реставрация и консервация на Перперикон, предаде БТА. Професорът каза още, че ТВ каналът „Дискавъри“ ще снима два едночасови филма за древна България, като единият ще бъде за Перперикон.
Археолози съобщиха, че са открили на Перперикон липсващото звено в историята на траките. Става дума за така наречените тъмни векове, когато пратраките са живели съвсем спокойно по днешните земи на Източните Родопи, обясни доцент Красимир Лещаков. Обитаваната площ е била около 12 кв. км, което е много повече от Троя или Микена. Троя е пострадала през 11-8 век пр. Хр., за разлика от Перперикон, където е имало живот, добави Лещаков. Като доказателства са разкритите многобройни предмети – калъп за отливане на брадви, остатъци от мехове, стрели, тигели, прешлени на вретено.
На базата на тези артефакти учените правят извода, че северната част на акропола на Перперикон през 13-12 век пр.Хр. е използвана активно като металургичен център. Специалистите говорят и за храмова икономика, съществувала на Крит и в Близкия Изток. Траките са познавали и игри, характерни за Египет и Месопотамия, свързани с гадаене и астрономия.
Снимки от Перперикон в Галерията на Haskovo.biz