Любопитно

Показват 84 творби на Салвадор Дали и Джорджо де Кирико в Димитровград

Изложбата „Библейски сюжети“, включваща 84 оригинални творби Салвадор Дали и Джорджо де Кирико ще бъде открита на 25 януари от 16:30 часа в художествена галерия „Петко Чурчулиев“ в Димитровград.

Експозицията вече е гостувала в Латвия, Румъния, Словакия и Полша. Ценителите ще могат да видят оригинални литографии, скулптури, медали, сериграфии върху сребро и коприна и други оригинални творби изпълнени върху различни медии на най-големите художници на нашата епоха – всички на религиозна тематика. Те показват как религията е играла важна роля в техния духовен живот и е намерила израз в създадените от тях шедьоври.

Организатор и партньор на изложбата е ХГ „Петко Чурчулиев“ в сътрудничество с Art Expo S.I.A. (Латвия) и Collection Kesauri (Франция). Проект, който си поставя за цел да привлече семейства, младежи, учащи и работещи в света на изкуството.

Изложбата може да бъде разгледана до 31 март 2024 г. Цената на билета за възрастни е 12 лв., за учащи и пенсионери – по 8 лв., групови посещения над 10 души – по 4 лв. на човек. Входът на откриването е безплатен.

Изложбата е разделена на шест тематични раздела:

1. Салвадор Дали – портфолио „Отче наш“
2. Салвадор Дали – медальони от серията „Дванадесетте племена на Израел“
3. Салвадор Дали – медальони от серията „Десетте божи заповеди“
4. Салвадор Дали – Медали от серията „Седемте дни на сътворението“
5. Други различни произведения на Салвадор Дали
6. Джорджо де Кирико – Цикъл „Апокалипсис на Свети Йоан“

Първи раздел – Портфолиото на Салвадор Дали „Paternoster“

Първият раздел запознава посетителите с една от най-големите артистични страсти на Салвадор Дали: гравюрата, или по-точно литографията. Изключителна поредица от творби ни показва как Салвадор Дали интерпретира традиционната религиозна тематика по начин, който изразява както съвременната реалност, така и основните тайнства на католическата вяра.

Огънят на безспорния талант на Дали някога горял безразсъдно, тук свети в огнището на християнската традиция. Портфолиото „Отче наш“ е съвкупност от религиозни сцени и други символи с лично значение за Дали, които той често повтаря в творбите си.

Втори раздел – Медальони от серията „Дванадесетте племена на Израел“

Салвадор Дали създава серия, вдъхновена от Дванадесетте племена на Израел и тяхната забележителната история – пътят на племената от техните потомци до третата еврейска държава след две хиляди години изгнание.

Салвадор Дали, най-големият майстор на сюрреализма за всички времена изобразява оригинално първите израилтяни. Уменията му се разпростират върху всякакви средства и най-важното е, че Дали разбира и знае как да изобрази в своя стил стремежите на израелския народ. Поредицата „Дванадесетте племена на Израел“ е важен и значителен цикъл от творби в историята на Дали.

Всяка от тях изобразява едно племе, като лицевата страна съдържа друго творение: „Хора около менората“. Медалите са изсечени в много ограничено количество и представляват великолепна художествена колекция, едновременно уникална и ценна.

Трети раздел – Серия от медали „Десетте заповеди“

Десетте заповеди, известни още като Декалог, са набор от библейски принципи, свързани с етиката и богослужението, които играят основна роля в юдаизма и християнството. Бог ги изписва на две каменни плочи, които дава на Мойсей на планината Синай. Всеки медал от тази серия изобразява по една от десетте Божи заповеди.

Четвърти раздел – Серия от медали „Седемте дни на сътворението“

Битие е първата книга от Моисеевия закон или Тората, която се състои от първите пет книги на Библията. В началото на Битие са записани седем етапа на сътворението. Въпреки че всеки от тях е преведен като „ден“, еврейската дума е „йом“, която просто означава период от време с начало и край. Дали илюстрира тези 7 дни/периоди на сътворението на света под формата на 7 сребърни скулптурни медала.

Пети раздел – различни творби на Салвадор Дали

В изложбата са представени и много други творби на Салвадор Дали, изпълнени върху различни видове медии, като например сериграфии върху коприна, сребро и злато, гоблени, керамични творби, скулптури от бронз, барелефи от платина и сребро и др. Всички те представят някои теми от Библията като „Християнският рицар“, „Кристо де Сан Хуан де ла Круз“ или „Мадоната от Порт Лигат“…

Шести раздел – Апокалипсис на Свети Йоан – Джорджо де Кирико

Джорджо де Кирико има смелостта да погледне на видението на Йоан с очите на дете, което се уповава изцяло на добротата на Отца и Сина, на нежността във Витлеемската нощ. И тук картината е свещена свобода, завладяваща: тя е надежда и игра в едно, литургия и сцена. Всичко е прието и въображаемо, с изключение на страха и ужаса от бездната. Няма незачитане, а съзнание за милосърдие.

Религиозната тематика при де Кирико се развива през четиридесетте години, от гравюрите до Апокалипсиса, и продължава в по-късните години с търсене на непознати, а често и безпрецедентни резултати, сложни и проблематични. Илюстрациите, населени с чудовища и дракони, са представени от Джорджо де Кирико с образи, чиято чистота и завършеност са близки до детското виждане: неясни, много прости и същевременно сложни във философската и религиозната символика. Това съчетаване на особеното възприемане на света един от най-великите художници на нашето време – де Кирико, символист и сюрреалист, храни от корените на класическото изкуство.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button